Kvetinové potlače sú nadčasovým zároveň klasickým spôsobom, ako oživíte svoj interiér, dodáte mu na zaujímavosti a naplníte ho energiou. Kvetiny navodia pocit sviežosti, vitality a optimizmu. Aj napriek tomu, že sa kvetinové motívy spájajú najčastejšie s jarou, prinášajú radosť počas celého roka. Na výber máte z mnohých prevedení kvetinových vzorov od jemných akvarelov až po výrazné grafické návrhy. Motív kvetín je výrazný, preto s ním v interiéri pracujte opatrne. Poradíme, ako na to.
Malý detail, veľká zmena
Pokiaľ nechcete, aby vaše bývanie vyzeralo ako po explózii kvetov, začnite so striedmym pridávaním kvetinových akcentov a detailov do súčasnej výzdoby vášho bývania. Kvetiny v interiéri sa môžu objaviť napríklad na dekoratívnych vankúšoch. Najlepšie vyzerajú vankúše s jemnými kvetinovými vzormi. Ďalším jednoduchým, nenáročným a napriek tomu efektným spôsobom, ako mať kvetiny v interiéri, je váza plná čerstvých kvetov, ktorú postavíte napríklad na konferenčný alebo odkladací stolík.
Do spálne kvetiny nenásilnou formou dostanete v podobe farebnej posteľnej bielizne s potlačou. Kvetiny nezahltia priestor, ale v kombinácii s pastelovými vzormi navodia pokojnú a veselú náladu. Pokoj je dôležitý predovšetkým večer, ráno je najlepšie vstávať s úsmevom na perách. To, ako ráno vstanete, sa zobrazí do toho, aký bude váš deň.
Nechajte kvety do svojho bývania preniknúť cez okná. Doplňte okná kvetinovými závesmi alebo decentnými záclonami s kvetinovými motívmi. Ako náhle otvoríte okno a necháte do svojho interiéru prúdiť čerstvý vzduch, budete mať pocit, ako by ste ležali na rozkvitnutej a voňavej jarnej lúke.
Kvetinovým solitérom v obývacej izbe sa stane stojaca lampa s kvetinovými motívmi alebo sedacia súprava s kvetinovým dekórom.
Tieto drobné dotyky kvetín nebudú vo vašom interiéri pôsobiť rušivo a ani k sebe nebudú strhávať pozornosť. Stanú sa drobným detailom, ktorý osvieži váš domov.
Aké kvetiny v interiéri používajú odvážni?
Pokiaľ patríte medzi tých, ktorí túžia po výrazných kvetinových motívoch, vsaďte na interiér s kvetinovou tapetou. Okrem tapety sú obľúbené tiež nástenné maľby s kvetinami. Kvetinové tapety dodajú šmrnc každej miestnosti a premenia ju na úžasne elegantný priestor. Kvetinová maľba upúta na prvý pohľad. Stane sa ústredným bodom každej miestnosti. Izby vďaka nej pôsobia živo a príjemne.
Výrazné dekóry kvetín vyniknú najlepšie, pokiaľ ich skombinujete s jednoduchou, minimalistickou a neutrálnou výzdobou. Tak sa kvetiny stanú hviezdami interiéru aj v menších priestoroch. V prípade, že chcete na kvetinový dekór upozorniť v skutočne veľkej miestnosti, podporte ich ďalším vzorom. Napríklad obrázky s kvetinami do interiéru perfektne vyniknú na pruhovanom podklade. Je ale nevyhnutné, aby kvetinový obraz aj pruhovaný dekór spájal určitý akcent, napríklad v podobe farby, ktorá obe témy zladí.
Dajte svojmu interiéru tvár
Kvetinové vzory sú výrazné samé o sebe. Neznamená to však, že ich nemôžete kombinovať s ďalšími textúrami a vzormi. Je ale dôležité medzi nimi nájsť rovnováhu, aby ste interiér príliš nezahltili. Čo určite funguje?
- Kombinovanie veľkých a malých potlačí kvetín.
- Kombinovanie veľkých a malých potlačí kvetín s pruhmi.
Možno by ste sa k tomu nikdy neodvážili, ale viete, že perfektne vyzerá kombinácia kvetinových vankúšov s pruhovanými závesmi? Alebo kvetinový koberec, ktorý leží na drevenej podlahe? Ak chcete, aby váš interiér mal hĺbku, bol bohatý a pôsobil zaujímavo, kombinujte kvetinové vzory s rôznymi textúrami, napríklad so zamatom alebo jutou.
Pre milovníkov extravagancie a elektrického štýlu máme skvelý tip. Skombinujte čalúnenie so zvieracím motívom s kvetinovými potlačami. Táto exotická kombinácia rozhodne povznesie vzhľad, ale tiež dojem z miestnosti. Vzhľadom k tomu, že ide o skutočne odvážny počin, mala by byť takáto kombinácia napríklad len na kresle alebo na inom, menšom kúsku nábytku. O niečo jemnejší výraz dosiahnete, pokiaľ s kvetinovým dekórom skombinujete napríklad koženú sedačku. Koža je perfektnou základňou pre vyniknutie kvetov.
5 spôsobov, ako do interiéru dostať kvetiny
Kvetinové motívy sú samé o sebe výrazné, preto je potrebné s nimi pracovať opatrne. Zatiaľ čo vidiecky štýl priam túži po rozkvitnutom kvetinovom dekóre napríklad na utierkach, závesoch aj nábytku v minimalisticky poňatom interiéri slúžia kvetiny skôr k oživeniu. V akej forme kvetiny interiéru sedia?
- Ako interiérové izbové rastliny vo váze či v kvetináči,
- ako obrazy a plagáty,
- ako potlače či výšivky na látkach a čalúnení,
- ako textilné dekorácie,
- ako tapety a maľba.
Kvetiny sú predsa len dámskou záležitosťou. Aby interiér nepôsobil príliš zženštilo a jemne, hlavne pokiaľ v ňom bývajú aj páni, snažte sa kvetiny kombinovať s geometrickými vzormi. Geometrické prvky odkazujú k mužom, kvetiny ku ženám. Pokiaľ sa spoja rovnakou mierou, vzájomne sa dopĺňajú a udržujú interiér v harmónii.
Ďalšou možnosťou, ako udržať vyvážený mužský a ženský prvok je tmavý podklad. Veľké farebné kvety by mali mať čierny alebo tmavo modrý podklad.
Kombinujte vzory ako profesionál
Vzory v interiéri môžete kombinovať 3 základnými spôsobmi:
- Podľa štýlu – minimalizmus, retro, škandinávsky štýl… Každý z nich má určité pravidlá a nie je nič jednoduchšie než sa ich držať.
- Podľa motívu alebo témy – ústredným prvkom môžu byť bodky, kvetiny, zvieracie vzory, pruhy atď. Táto téma sa následne premietne vo farbách, dekoráciach, obrazoch, textile.
- Podľa farebnej palety – najlepšie je zvoliť jednu hlavnú farbu a ku nej ďalšie dve doplnkové, ktoré sa budú v interiéri opakovať.
Organické a geometrické vzory v symbióze
Čo sú to organické a geometrické vzory a prečo sa vyplatí ich kombinácia?
- Organické vzory – inspiruju sa prírodou. Ide o kvetinové a zvieracie motívy, ale tiež o vzory, ktoré majú oblé tvary. Sú realistické, ako aj abstraktné.
- Geometrické vzory – sú ostré, pravidelne sa opakujúce a vyznačujú sa kontrastom. Medzi najznámejšie patria bodky a pruhy, ale tiež aj mozaika.
Vďaka kombinácii organických a geometrických motívov dostane váš interiér hĺbku. Získa na atraktivite.
Ladenie vzorov podľa pravidla 60 : 25 : 15
Aby kombinovaniu vzorov nekraľoval chaos, vyplatí sa nasledovať pravidlo pomeru 60:25:15. To znamená, že dominantný vzor by mal tvoriť zhruba 60 % všetkých vzorov v miestnosti, jemnejší motív 25 % a 15% tvorí motív doplnkový.