Ako náhle teplomer začne ukazovať príjemné teploty, len málo kto chce čas tráviť v interiéri. Nastáva sezóna pergol, balkónov a terás. Ako si správne naprojektovať a zariadiť vonkajšie posedenie? Všetko od stavebného povolenia, výrobného materiálu i vybavenia terasy na jednom mieste.
Chystáte sa stavať pergolu? Zistite, čo na to úrady
Aby ste si pohodlie pergoly užili čo najdlhšie, začnite s jej stavbou už na jar. Ako náhle sa oteplí, pusťte sa do realizácie. Ešte predtým, než do ruky vezmete náradie, si zistite, či pre stavbu nepotrebujete stavebné povolenie.
Staviate pergolu, alebo prístrešok?
Stavebné predpisy vnímajú rozdiel medzi pergolou a prístreškom. Čím sa líši?
- Pergola – podľa stavebného zákona je pergola ľahkej konštrukcie, ktorá slúži ako opora rastom popínavých rastlín. Obvykle má vzdušné zastropovanie. To znamená, že nemá klasické zastrešenie polykarbonátom alebo naklápacími lamelami. Stavebný zákon pergolu nepovažuje za stavbu, takže kvôli nej nemusíte bežať na stavebný úrad.
- Prístrešok – prístrešok je podľa stavebného zákona to, čomu nikto nepovie inak než pergola. Mätúce, že? Jedná sa o zastrešenú konštrukciu, ktorá slúži pre posedenie. Spadajú sem i altán, prístrešok na auto alebo zastrešená terasa. Pokiaľ pri stavbe dodržíte určité pravidla, úradom sa vyhnete.
Pergola, ktorá nepotrebuje stavebné povolenie
Aby ste stavbu pergoly nemuseli ohlasovať na stavebnom úrade, nesmie pergola:
- byť väčšia než 25 m²,
- byť vyššia než 5 m,
- slúžiť k účelom podnikania,
- byť umiestnená najmenej 2 m od hranice pozemku.
Ako náhle niektoré z týchto pravidiel nedodržíte, budete musieť navštíviť stavebný úrad. Vydanie povolenia pre stavbu obvykle trvá niekoľko mesiacov.
Najobľúbenejšie stavebné materiály: drevo a hliník
Na začiatku cesty za vašou vytúženou pergolou bude rozhodnutie týkajúce sa výrobného materiálu. Medzi najobľúbenejšie patrí v súčasnosti drevo a hliník.
Prírodný vzhľad drevené pergoly
Väčšina ľudí sa pre drevo rozhoduje vďaka jeho prírodnému vzhľadu. Na viac sa jedná o materiál, ktorý patrí medzi tie lacnejšie. Aké sú jeho výhody a nevýhody?
- Nižšia obstarávacia cena.
- Príjemný vzhľad.
- Rôzne farebné prevedenie.
- Jednoduchá oprava.
- Vysoká náročnosť na pravidelnú údržbu.
- Potreba nového náteru každých 3 až 5 let.
- Drevo musíte chrániť pred drevokaznými hubami a plesňami.
Bez údržbová hliníková pergola
Pergola z hliníka najčastejšie láka tých, ktorí sa o ňu nechcú starať alebo nepatrí do skupiny domácich kutilov. Ak siahnete po kvalitným hliníku s odolnou povrchovou úpravou, nevyžaduje pergola žiadnu údržbu. Aké sú výhody a nevýhody hliníka?
- Pokiaľ je kvalitný, nevyžaduje údržbu.
- K dostaniu v rôznych farbených prevedeniach vrátane drevených dekorácii.
- Náhradná, ale pevná konštrukcia.
- Za dekór dreva sa obvykle pripláca.
- Príliš sa nehodí ku starším stavbám.
- Vyššia obstarávacia cena.
Pusťte sa do ladenia pergoly
Ako si posedenie pod pergolou maximálne vychutnáte? Keď ju zariadite správnym záhradným nábytkom, doplnky a dekoráciami.
Záhradný nábytok
Hoci je pergola krytá, musí jej vybavenie odolávať poveternostným vplyvom. Preto pri výbere záhradného nábytku vsaďte na odolné materiály. Patrí medzi nich:
- hliník,
- nerezová oceľ,
- tak,
- ratan, a to ako syntetický, tak prírodný.
Typ nábytku vyberajte podľa toho, ako budete svoj čas pod pergolou tráviť. Ak sa stane vašou vonkajšou jedálňou, nemal by tu chýbať jedálenský stôl so stoličkami. Pokiaľ má mať skôr relaxačný charakter, siahnite po setoch a zostavách na záhradu. Obvykle sa skladajú z nižších konferenčných stolíkov a kresielok alebo pohoviek. V kľudne si tu vychutnáte ľadové frappé alebo našľahané latte. Sedaciemu nábytku nesmie chýbať pohodlné, stálo farebné a vode odolné polstrovanie.
Povýšte obyčajný odpočinok na kráľovský. Postavte pod pergolu alebo do jej blízkosti záhradnú hojdačku. Vedeli ste, že i hojdanie je forma relaxácie? Uvoľnite tým stuhnuté svaly a navodíte pocit pohody a vnútorného kľudu. Pri hojdaní posilňujete pohybový aparát, ale taktiež si zlepšíte krvný obeh, metabolizmus a funkciu nervového systému.
Svoje miesto si pod pergolou nájdu taktiež sedacie vaky. Ideálne sú tie, ktoré majú povlak z polyesteru. Polyester odoláva poveternostným vplyvom a jednoducho sa udržuje. V sedacích vakoch sa skvelo relaxuje, keďže sa dokonale prispôsobí vašim krivkám.
Pergola môže taktiež slúžiť ako:
- vonkajšie kino, ktoré si žiada čo najpohodlnejšie sedenie,
- bar, v ktorom by nemali chýbať vysoké stoličky a barové stoličky,
- súkromné SPA s vírivkou a ležadlami pre relaxáciu.
Pohodovú atmosféru robia doplnky
Aby ste sa pod pergolou cítili maximálne pohodlne, zútulnite ju. Na podlahu terasy položte vonkajší koberec. K dostaniu sú koberce zo syntetických vláken, ktorým nevadí dážď ani silné slnečné lúče. Jednoducho sa zametajú a môžete ich i ošpľachnúť vodou.
Dajte si záležať i pri výbere polstrovania. V súčasnosti je najobľúbenejšia antracitová a krémová farba. Pokiaľ doma máte zvieratá alebo deti, odporúčame praktickú antracitovú. Pokiaľ pergola kvôli antracitovej farbe by bola príliš tmavá, doplňte ju o biele záclony. Obvykle bývajú priviazané ku stojkám pergoly. Pôsobí vzdušne a pergole dodajú stredomorský nádych.
Pod pergolou nesmie chýbať ani kvety. Na konštrukciu poveste závesné kvetináče. Na podlahu terasy postavte vysoké kvetináče alebo vyvýšené záhony s jahodami a bylinkami. Skvelo sa tu bude dariť i stromčekom, ktoré sa môžu pestovať v kvetináčoch.
Ku stojkám alebo schodom postavte veľké lucerny. Z bezpečnostného hľadiska sa vyplatí prevedenie s LED svetlom, ktoré imituje plápolanie plamienka. Na stolček postavte dekoratívne soľnú lampu.
Neseďte vonku potme
Hoci sú letné večere dlhé, s vonkajším osvetlením budú ešte dlhšie. Pokiaľ je pergola situovaná ku stene, sú najobľúbenejšie vonkajšie nástenné osvetlenia. Často sa pergoly doplňujú závesnými lustrami, ktoré so sebou prinášajú útulnosť interiéru. Stále populárnejšie je taktiež osvetlenie modernými LED páskami. Druhy osvetlení sa vyplatí kombinovať. LED pások plní funkciu doplnkového okolitého osvetlenia. Lustre a nástenné svietidla prinesú svetlo do každého kúta pergoly.
Pre doladenie atmosféry by nemali chýbať vonkajšie svetelné dekorácie. Obvykle sa jedná o svetelné gule, ktoré môžu meniť tvar. Romantiku si užijete s vonkajšími LED reťazami.