Ako sa starať o nábytok, aby bol dlho ako nový

Chcete, aby váš nábytok vyzeral aj po rokoch ako nový? Správna starostlivosť o drevo, kov aj čalúnenie je kľúčom k dlhodobej kráse a funkčnosti. V tomto článku vám poradíme, ako sa o nábytok starať, aké čistiace prostriedky používať a ako predísť poškodeniu. Naučte sa jednoduché triky, ktoré predĺžia životnosť vášho obľúbeného kúsku a zabezpečia, že bude vyzerať skvele každý deň!

Udržujte svoj nábytok čistý a vydrží vám v perfektnom stave omnoho dlhšie

Udržujte svoj nábytok čistý a vydrží vám v perfektnom stave omnoho dlhšie

Pravidelne zbavujte nábytok od všetkých nečistôt

Každý kus nábytku potrebuje pravidelnú starostlivosť, aby si udržal svoj vzhľad a funkčnosť. Pravidelné čistenie je základným krokom k tomu, aby váš nábytok vyzeral stále ako nový. Či už ide o drevené skrine, čalúnené pohovky alebo kovové prvky na stoloch a stoličkách, správna údržba môže predĺžiť ich životnosť a udržať ich v perfektnom stave.

Pravidelné utieranie prachu

Prach je nepriateľom každého nábytku. Aj keď sa to na prvý pohľad môže zdať ako maličkosť, dlhodobé usadzovanie prachu môže zhoršiť vzhľad nábytku a poškodiť jeho povrch. Preto je dôležité prach pravidelne odstraňovať. Pre drevené nábytkové kusy, ako sú masívne stoly alebo drevené komody, odporúčame používať mäkkú bavlnenú handričku, ktorá povrch nepoškriabe. Dôležité je nepoužívať príliš hrubé materiály, ako je papierový obrúsok, ktorý by mohol na povrchu zanechať jemné škrabance.

Čalúnený nábytok, napríklad pohovky alebo kreslá, potrebuje tiež pravidelné čistenie. Prach sa do čalúnenia rýchlo nasáva a pokiaľ ho neodstraňujete pravidelne, môže to viesť k vyblednutiu alebo nevzhľadným fľakom. Vysávanie aspoň raz týždenne odstráni prach a zvyšky nečistôt, ktoré sa dostanú medzi vlákna látky. Na vysávanie odporúčame používať špeciálny nadstavec na čalúnenie, ktorý je jemný a nepoškodí povrch látky.

Vhodné čistiace prostriedky

Nie je jedno, čím nábytok čistíte. Použitie nevhodných čistiacich prostriedkov môže na nábytku zanechať škvrny, narušiť povrch alebo dokonca trvalo poškodiť materiál. Pri výbere čistiacich prostriedkov je dôležité zvážiť materiál, z ktorého je nábytok vyrobený.

Drevené nábytkové kusy, ako sú drevené stoly alebo skrine, by mali byť ošetrené špeciálnymi prípravkami, určenými na drevo, ktoré nielen čistia, ale tiež chránia povrch. Pre drevo odporúčame používať čistiace prostriedky s voskovými alebo olejovými zložkami, ktoré dodávajú drevu lak a vytvárajú na ňom ochrannú vrstvu. Nikdy nepoužívajte na drevo agresívne chemikálie alebo univerzálne čističe, ktoré môžu povrch vysušiť alebo poškodiť lak.

Pravidelná údržba je pre dokonalý vzhľad drevených povrchov kľúčová

Pravidelná údržba je pre dokonalý vzhľad drevených povrchov kľúčová

Na čalúnený nábytok je dôležité mať po ruke jemné čistiace prostriedky určené špeciálne na textílie. Pokiaľ sa vám na čalúnení objaví škvrna, vždy ju riešte čo najskôr, než sa stihne zažrať. Nečistoty utrite mäkkou handričkou a následne jemne vyčistite odporúčaným prostriedkom. Pri čalúnení z mikrovlákna alebo prírodných materiálov, ako je ľan, sa vyplatí urobiť test čistiaceho prostriedku na skrytom mieste, aby ste mali istotu, že nezanechá nechcené škvrny.

Čistenie čalúnenia

Čalúnený nábytok je krásny, ale zároveň náchylnejší na zašpinenie a škvrny. Či už sa jedná o omrvinky z jedla, prach alebo náhodne rozliaty nápoj, čalúnené pohovky a kreslá vyžadujú pravidelnú starostlivosť. Akonáhle na látke objavíte škvrnu, je kľúčové jednať rýchlo. Škvrnu nikdy netrite silou – to by mohlo spôsobiť jej vtlačenie hlbšie do vlákna. Namiesto toho použite jemnú handričku alebo papierovú utierku, ktorou tekutinu jemne vysajete.

Pre hĺbkové čistenie čalúnenia odporúčame raz za niekoľko mesiacov použiť parný čistič alebo profesionálnu službu na čistenie čalúneného nábytku. Parné čistenie nielenže odstráni hlboko usadené nečistoty, ale tiež zničí baktérie a roztoče, ktoré sa v látke často usadzujú.

Ďalším dobrým tipom je pravidelne otáčať vankúše na pohovkách a kreslách. Otáčaním vankúšov zabezpečíme, že sa rovnomerne opotrebúvajú, čo predlžuje ich životnosť a zabráni vytvoreniu deformácií alebo preležanín. To platí najmä pre pohovky s odnímateľnými vankúšmi, ktoré bývajú často náchylné na vytvarovanie podľa pravidelne používaných miest.

Chráňte nábytok pred poškodením

Každý, kto si niekedy zadovážil nový kus nábytku vie, ako frustrujúce môže byť, keď sa objavia prvé škrabance, otlačky alebo iné známky opotrebenia. Či už ide o drevený konferenčný stolík alebo štýlovú pohovku, ochrana nábytku pred poškodením je nevyhnutnou súčasťou jeho údržby. Nejde len o to, aby vyzeral dobre, ale tiež o to, aby zachoval svoju funkčnosť a dlhú životnosť. Tu sú niektoré osvedčené spôsoby, ako môžete svoje obľúbené kúsky ochrániť pred nechceným poškodením.

Používanie podložiek a ochranných prvkov

Jednou z najjednoduchších metód, ako predísť poškodeniu nábytku je používanie podložiek. Týka sa to predovšetkým drevených stolov, ako sú jedálenské stoly alebo konferenčné stolíky. Na drevené povrchy by ste mali vždy používať podložky pod nápoje, horúce hrnce a kvetináče, aby nedochádzalo k vytváraniu škvŕn, ktoré sú nielen nevzhľadné, ale často aj ťažko odstrániteľné. Horúce šálky alebo taniere môžu na stole zanechať biele kruhové otlačky, ktoré môžu trvalo poškodiť povrch dreva, pokiaľ nie sú okamžite ošetrené.

Pokiaľ máte doma jedálenský stôl z masívu, investujte do kvalitných podložiek pod taniere, ale tiež do obrusov či behúňov, ktoré dodajú stolu nielen ochranu, ale aj štýl. To isté platí aj pre konferenčné stolíky – tu sa okrem podložiek pod nápoje vyplatia aj dekoratívne tácky, na ktoré môžete umiestniť vázy, sviečky alebo iné doplnky.

Ochrana pred slnkom

Slnko môže byť pre nábytok prekvapivo nebezpečné. Dlhodobé vystavenie priamemu slnečnému žiareniu môže spôsobiť vyblednutie farby a zhoršenie kvality materiálu, najmä pri drevených a čalúnených kúskoch. Pokiaľ máte napríklad koženú pohovku alebo drevený nábytok, je dôležité zabezpečiť, aby nebol umiestnený priamo pri okne, kde by naň dopadali slnečné lúče celý deň.

Riešením môže byť použitie záclon alebo žalúzií, ktoré slnečné svetlo zmäkčia a znížia jeho intenzitu. Ďalšou možnosťou je premiestniť nábytok na miesto, kde naň slnko nedopadá priamo. Pri čalúnenom nábytku môže dlhodobé vystavenie slnku spôsobiť nielen vyblednutie farby, ale aj popraskanie materiálu, čo je problém najmä pri koži a imitácii kože.

Tlmenie slnečného svetla pomôže uchovať dokonalé farby vášho nábytku

Tlmenie slnečného svetla pomôže uchovať dokonalé farby vášho nábytku

Na ochranu dreveného nábytku existujú špeciálne prípravky s UV filtrom, ktoré zabraňujú vyblednutie povrchu. Tieto produkty sú vhodné najmä pre vonkajší nábytok, ale pokiaľ máte v interiéri nábytok blízko okien, rozhodne sa oplatí túto ochranu použiť.

Zabránenie mechanickému poškodeniu

Ďalším častým problémom, ktorý môže nábytok poškodiť, sú mechanické vplyvy. Škrabance, obitie alebo ryhy sa môžu ľahko objaviť pri sťahovaní nábytku, pri každodennom používaní alebo kvôli deťom či domácim maznáčikom. Pokiaľ máte drevené podlahy a napríklad stoličky s kovovými nohami, odporúčame používať filcové podložky, ktoré zabránia poškriabaniu podlahy a opotrebeniu stoličiek. Filcové podložky sa ľahko nalepia na spodnú časť stoličiek, stolov alebo skriniek a ochránia nábytok, ako aj podlahu.

Pokiaľ máte doma kancelárske stoličky na kolieskach, oplatí sa investovať do ochrannej podložky pod stoličky. Kolieska môžu časom spôsobiť škrabance alebo odreniny na podlahe, čo je nepríjemné najmä pri drevených alebo laminátových povrchoch. Ochranné podložky sú transparentné, takže nijako nenarušia vzhľad miestnosti a zároveň poskytujú dostatočnú ochranu proti poškodeniu.

Pre skrinky, komody a ďalší ťažší nábytok, ktorý sa často presúva, je dobré použiť ochranné návleky alebo návleky počas sťahovania, aby nedošlo k obitiu rohov alebo poškodeniu povrchu. Ťažký nábytok sa môže ľahko otrieť o stenu alebo poškodiť pri posúvaní po podlahe, preto by sa mal vždy sťahovať opatrne, ideálne pomocou podložiek alebo špeciálnych sťahovacích prostriedkov.

Starajte sa o svoj drevený nábytok

Drevený nábytok je nielen štýlový, ale tiež veľmi odolný, pokiaľ mu venujete správnu starostlivosť. Či už máte doma starožitnú drevenú komodu alebo moderný jedálenský stôl z masívu, starostlivosť o drevo je kľúčom k tomu, aby si zachovali svoj krásny vzhľad a odolnosť mnoho rokov. Drevo je prírodný materiál, ktorý má svoje špecifické potreby a preto je dôležité vedieť, ako sa o oň správne starať.

Pravidelné voskovanie a olejovanie

Drevený nábytok potrebuje čas od času trochu viac starostlivosti než len utieranie prachu. Pokiaľ máte doma nábytok vyrobený z masívneho dreva, ako sú napríklad jedálenské stoly alebo drevené skrine, mali by ste ho pravidelne voskovať alebo olejovať. Tento proces nielen chráni povrch nábytku pred vysychaním a poškodením, ale tiež dodáva drevu krásny lesk a oživuje jeho prirodzenú štruktúru.

Pre voskovanie dreveného nábytku môžete použiť špeciálne vosky na drevo, ktoré sa nanášajú mäkkou handričkou a potom sa jemne vyleštia. Voskovanie je zvlášť dôležité pre starožitný nábytok alebo kusy, ktoré sú vystavené dennému používaniu. Olejovanie, ktoré sa často používa pri vonkajšom nábytku, ale tiež pri interiérových drevených kusoch, napríklad drevených laviciach, je ďalšou skvelou voľbou. Olej preniká hlboko do štruktúry dreva a chráni ho pred vysychaním a popraskaním. Oleje s prídavkom vosku alebo prírodný teakový olej sú ideálne pre zabezpečenie dlhodobej ochrany.

Olej ochráni drevené povrchy pred vysychaním a popraskaním. Tým predlžuje životnosť nábytku

Olej ochráni drevené povrchy pred vysychaním a popraskaním. Tým predlžuje životnosť nábytku

Ochrana pred vlhkosťou

Drevo a voda si spolu moc nerozumejú. Nadmerná vlhkosť môže spôsobiť, že drevo napučnie, popraská alebo sa zdeformuje. To platí najmä pre drevený nábytok, ktorý je umiestnený v kúpeľniach, kuchyniach alebo iných priestoroch s vyššou vlhkosťou. Pokiaľ máte napríklad drevený konferenčný stolík, je dôležité naň nikdy nedávať mokré poháre alebo kvetináče bez podložky, pretože to môže spôsobiť vznik nepekných škvŕn a trvalé poškodenie povrchu.

Aby sa drevený nábytok udržal v dobrom stave, mali by ste ho chrániť pred priamym kontaktom s vodou a vlhkosťou. Pokiaľ sa vám na povrchu stola rozleje tekutina, okamžite ju utrite suchou handričkou a povrch nechajte dôkladne vyschnúť. V miestach, kde je zvýšená vlhkosť, môžete použiť špeciálne ochranné prostriedky, ktoré odpudzujú vodu a zabraňujú poškodeniu dreva.

Oprava drobných škrabancov a poškodení

Aj napriek veľkej snahe sa niekedy nevyhnete drobným škrabancom alebo oderom na drevenom nábytku, najmä pokiaľ ide o často používané kusy, ako sú jedálenské stoly alebo písacie stoly. Našťastie existujú jednoduché spôsoby, ako tieto malé nedostatky opraviť.

Pre menšie škrabance môžete použiť špeciálne opravné ceruzky alebo pasty, ktoré sú dostupné v rôznych odtieňoch dreva. Tieto ceruzky sú ľahko použiteľné a škrabance zamaskujú tak, že sú takmer neviditeľné. Pokiaľ máte starožitný nábytok, môžete si obstarať špeciálne opravné vosky, ktoré nielen zakryjú škrabance, ale tiež vyživia drevo.

Pokiaľ je škrabanec hlbší alebo je povrch nábytku výraznejšie poškodený, je možné drevo jemne prebrúsiť a potom znovu nalakovať alebo naolejovať. Pri brúsení dbajte na to, aby ste používali jemný brúsny papier a aby ste brúsili vždy v smere vlákien dreva, aby ste povrch nepoškodili. Po zbrúsení naneste na povrch nábytku lak alebo olej, ktorý drevo ochráni a dodá mu späť jeho krásny vzhľad.

Správne umiestnenie nábytku

Drevený nábytok by mal byť umiestnený na miestach, kde je chránený pred extrémnymi teplotami a vlhkosťou. Napríklad masívny jedálenský stôl by nemal byť umiestnený priamo vedľa radiátora alebo klimatizácie, pretože prudké zmeny teplôt môžu spôsobiť praskanie dreva. Tiež je dobré zabezpečiť, aby na drevený nábytok priamo nedopadli slnečné lúče, ktoré môžu spôsobiť vyblednutie a oslabiť jeho štruktúru.

Pokiaľ máte doma drevené podlahy a nábytok, ktorý sa často presúva, ako sú drevené stoličky, môžete na spodnú stranu nôh nalepiť filcové podložky. Tieto podložky nielenže chránia podlahu pred poškrabaním, ale tiež zabraňujú poškodeniu nôh nábytku.

Starajte sa starostlivo aj o nábytok z kovu

Kovové prvky nábytku dodávajú interiéru moderný a elegantný vzhľad. Či už sa jedná o subtílne detaily na jedálenských stoličkách alebo o robustnú konštrukciu pracovných stolov, kov je materiál, ktorý je odolný, dlho vydrží a zároveň pôsobí štýlovo. Napriek tomu, že je kov vnímaný ako bezúdržbový, aj on si zaslúži pravidelnú starostlivosť, aby vyzeral stále ako nový. Kovové časti môžu časom stratiť svoj lesk, môžu sa objaviť škrabance alebo dokonca hrdza, pokiaľ nie sú správne ošetrené.

Čistenie kovu

Kovové povrchy nábytku môžu časom stratiť svoj lesk a sviežosť, najmä pokiaľ sú vystavené prachu, mastnote alebo otlačkom prstov. Či už máte napríklad kovové nohy jedálenského stola alebo pracovný stôl s kovovou konštrukciou, pravidelné čistenie je základom, ako udržať kovový povrch žiarivý a bez poškodení.

Pre bežné čistenie kovových povrchov stačí použiť mäkkú handričku a jemný čistiaci prostriedok, ideálne s neutrálnym pH, ktoré kov nepoškodí. Vyhnite sa agresívnym chemikáliám alebo abrazívnym čistiacim prostriedkom, ktoré môžu povrch poškrabať. Pri čistení vždy utierajte kov jemne, aby ste zabránili škrabancom, ktoré by mohli kovový povrch poškodiť. Na otlačky prstov a mastnotu je možné dobré využiť aj zmes vody a octu, ktorá kov efektívne zbaví nečistôt a zároveň ho krásne vyleští.

Pokiaľ máte chrómované povrchy alebo kovové časti s lesklou povrchovou úpravou, môžete po vyčistení použiť špeciálne leštidlo na kov, ktoré obnoví ich lesk a ochráni povrch pred ďalšími nečistotami.

Najmä pri lesklých kovových povrchoch si dajte záležať na utieraní od prachu. Zachovajú si prvotriedny vzhľad

Najmä pri lesklých kovových povrchoch si dajte záležať na utieraní od prachu. Zachovajú si prvotriedny vzhľad

Prevencia pred hrdzavením

Hrdza je jedným z najväčších nepriateľov kovového nábytku. Obzvlášť pokiaľ je nábytok umiestnený v priestoroch s vyššou vlhkosťou, ako sú kúpeľne alebo vonkajšie terasy, je nutné venovať zvýšenú pozornosť prevencii pred hrdzavením. Záhradný nábytok s kovovou konštrukciou je najčastejšie náchylný na koróziu, ale aj interiérové prvky môžu pri nedostatočnej ochrane začať hrdzavieť.

Prvým krokom k ochrane pred hrdzou je zabezpečiť, aby bol kovový nábytok dobre chránený pred vlhkosťou. Pokiaľ máte kovové stoličky alebo stoly vonku, vyplatí sa ich na zimu schovať alebo aspoň zakryť nepremokavou plachtou, aby neboli vystavené dažďu alebo snehu. Pre interiérový nábytok je dôležité umiestniť kovové prvky mimo priamy kontakt s vlhkosťou, napríklad dávať pozor, aby na kov nekvapkala voda z rastlín alebo nedochádzalo k rozliatu tekutín.

Pokiaľ sa predsa len objavia na kove drobné známky korózie, je nutné jednať rýchlo. Miesto ľahko obrúsiť jemným brúsnym papierom a potom povrch ošetriť antikoróznou farbou alebo sprejom, ktorý vytvorí ochrannú vrstvu proti ďalšiemu hrdzaveniu. Pre dlhodobú ochranu je možné kovové prvky raz za čas ošetriť špeciálnymi prostriedkami proti korózii, ktoré vytvoria na povrchu ochranný film.

Oprava drobných poškodení

Aj kov môže časom utrpieť menšie škrabance, obitie alebo odery, obzvlášť pokiaľ je často používaný. Napríklad kancelárske stoličky s kovovými nohami alebo kovové konferenčné stolíky môžu pri každodennom používaní utrpieť drobné poškodenia, ktoré však je možné ľahko opraviť.

Na drobné škrabance na kovovom povrchu môžete použiť špeciálne retušovacie farby alebo laky, ktoré sú dostupné v rôznych odtieňoch, aby ladili s pôvodnou farbou kovu. Pokiaľ je poškodenie väčšie a kovový povrch je výrazne odrený alebo poškriabaný, môžete sa pustiť do jeho prebrúsenia a následnej aplikácie novej vrstvy laku alebo farby. Pri opravách vždy dbajte na to, aby bola nová vrstva farby rovnomerne nanesená a dobre zaschla, aby neboli viditeľné žiadne stopy po oprave.

Okrem povrchových úprav je dôležité kontrolovať, či sú všetky skrutky a spoje pevne pritiahnuté. Kovové postele alebo kovové regály môžu časom stratiť stabilitu, pokiaľ sa niektoré spoje uvoľnia. Pri pravidelnej údržbe kovového nábytku preto nezabúdajte na kontrolu všetkých spojov a upevnení, aby zostali pevné a bezpečné.

Starostlivosť o lakovaný kov

Lakované kovové povrchy, ktoré nájdeme napríklad pri moderných kovových stoličkách alebo vonkajších stoloch, majú svoje špecifické požiadavky na údržbu. Lak poskytuje kovu ochranu pred koróziou, ale môže sa časom odlúpiť alebo popraskať, pokiaľ nie je správne ošetrovaný. Pre čistenie lakovaných kovových povrchov je najlepšie používať jemné čistiace prostriedky a mäkké handričky, aby nedošlo k poškriabaniu povrchu. Pokiaľ objavíte na laku drobné praskliny alebo odlupujúce sa časti, je dôležité ich opraviť čo najskôr, aby sa kov pod nimi nezačal kaziť.

Dejte si záležať na starostlivosti o čalúnený nábytok

Čalúnený nábytok je obľúbený pre svoje pohodlie a estetiku. Či už ide o pohovky, kreslá alebo napríklad čalúnené jedálenské stoličky, správna starostlivosť je zásadná pre zachovanie ich vzhľadu aj funkčnosti. Čalúnenie môže byť náchylné na prach, nečistoty, škvrny a tiež na opotrebenie, pokiaľ nie je dostatočne udržiavané. Správna údržba čalúneného nábytku však nemusí byť zložitá, pokiaľ sa dodržiava niekoľko základných krokov.

Pravidelné vysávanie a odstraňovanie prachu

Čalúnený nábytok je magnetom na prach a drobné nečistoty. Pravidelné vysávanie je jedným z najjednoduchších spôsobov, ako udržať čalúnenie čisté a svieže. Prach sa časom hromadí nielen na povrchu látky, ale aj hlboko medzi vláknami, čo môže spôsobiť stratu farby a opotrebenie materiálu. Pokiaľ máte doma pohovky alebo kreslá s odnímateľnými vankúšmi, nezabudnite ich pri vysávaní otáčať a čistiť aj priestor pod nimi.

Pre vysávanie čalúneného nábytku použite špeciálny nadstavec na čalúnenie, ktorý je jemný a nepoškodí tkaninu. Vysávanie by malo prebiehať aspoň raz za týždeň, aby sa zabránilo usadzovaniu prachu a roztočov, ktoré môžu byť nielen nepríjemné, ale tiež spôsobovať alergie.

Otáčanie vankúšov a vyrovnanie opotrebenia

Pokiaľ máte na pohovkách alebo kreslách odnímateľné vankúše, pravidelne ich otáčajte a prekladajte, aby sa opotrebovali rovnomerne. Vankúše na čalúnených pohovkách majú tendenciu sa deformovať na miestach, kde sa na ne často sadá. Keď vankúše otáčate, zabezpečíte, že sa opotrebúvajú rovnomerne a dlhšie si zachovajú svoj tvar a pohodlie.

Ďalším tipom je pravidelne nadvihovať vankúše a vkladať medzi ne mäkké deky alebo vankúšiky, aby si zachovali svoju pevnosť. Pokiaľ máte čalúnené jedálenské stoličky, otáčajte ich pri používaní rôzne, aby sa nezaťažovalo jedno miesto.

Odstraňovanie škvŕn ihneď po vzniku

Škvrny na čalúnenom nábytku sú takmer nevyhnutné, obzvlášť pokiaľ máte doma deti alebo domácich maznáčikov. Kľúčom k ich úspešnému odstráneniu je rýchlosť. Akonáhle si všimnete škvrny, jednajte okamžite – čím dlhšie zostane tekutina na tkanine, tým horšie sa odstráni.

Káva, víno, zemiačiky alebo syr – to všetko dokáže nábytok zašpiniť. Škvŕn sa zbavte čo najskôr

Káva, víno, zemiačiky alebo syr – to všetko dokáže nábytok zašpiniť. Škvŕn sa zbavte čo najskôr

Pri odstránení škvŕn nikdy neutierajte látku nasilu, aby sa škvrna nedostala hlbšie do vlákna. Namiesto toho jemne odsajte tekutinu mäkkou handričkou alebo papierovou utierkou. Pokiaľ je škvrna zaschnutá, použite jemne navlhčenú handričku a čistiaci prostriedok určený na čalúnený nábytok. Na niektoré materiály, ako je mikrovlákno, je vhodné použiť špeciálne čistiace spreje, ktoré látku nepoškodia a zároveň odstránia nečistotu.

Pri použití nového čistiaceho prostriedku je vždy dobré ho najprv vyskúšať na nenápadnom mieste nábytku, aby ste sa uistili, že nespôsobí vyblednutie alebo poškodenie látky.

Ochranné prostriedky na čalúnenie

Aby ste predišli budúcim škvrnám a aby ste si uľahčili údržbu čalúneného nábytku, vyplatí sa investovať do ochranných prostriedkov na čalúnenie. Existujú špeciálne spreje, ktoré vytvárajú na tkanine neviditeľnú vrstvu odpudzujúcu tekutiny a nečistoty. Tieto prostriedky sú skvelým riešením najmä pre svetlejšie látky alebo nábytok v domácnostiach s deťmi a domácimi maznáčikmi.

Nanesenie ochranného spreja je jednoduché a môže výrazne predĺžiť životnosť čalúnenia. Sprej stačí aplikovať raz za niekoľko mesiacov a zabezpečíte, že prípadné škvrny pôjdu ľahšie odstrániť bez toho, aby sa trvalo vsiakli do látky.

Starostlivosť o rôzne druhy materiálov

Rôzne materiály čalúnenia vyžadujú odlišnú starostlivosť. Pokiaľ máte kožené pohovky alebo kreslá, je dôležité ich pravidelne ošetrovať špeciálnymi krémami alebo olejmi, ktoré udržiavajú kožu pružnú a zabraňujú jej popraskaniu. Koža by tiež mala byť chránená pred priamym slnkom, ktoré môže spôsobiť vyblednutie alebo vysychanie materiálu.

Pri látkových čalúnených pohovkách, najmä tých s prírodnými vláknami, je dôležité používať jemné čistiace prostriedky určené priamo pre daný typ látky. Pri mikrovlákne môžete použiť jemnú kefku na odstránenie prachu a nečistôt, ale pri citlivejších materiáloch, ako je ľan alebo vlna, je lepšie voliť profesionálne čistenie.

Prečítajte si tiež

Zdieľajte článok

  • Registrácia

Registrácia nového účtu

Máte už účet? Namiesto toho sa prihláste