Posteľná bielizeň o ľuďoch mnoho napovie, podobne ako oblečenie. Kvalitný materiál s prevahou bielej je znakom romantickej duše, nekonvenčným typov sa možno lepšie zaspáva v pestrých farebných tónoch, niekto iný zase uprednostní pruhy. Všetkým ide ale len o jedno – vyspať sa do ružova.
Čo práve letí… čo si zaobstarať do spálne?
Obľúbené sú predovšetkým materiály ako bavlnený satén, perkál (kvalitná jemná a hustá tkanina zo stopercentnej bavlny) alebo luisiana. Na dotyk sú to látky mäkké, hebké, na prírodnom základe.
Bavlnený satén je síce na pohľad lesklá, ale pocitovo veľmi príjemná látka zo stopercentnej bavlny.
Perkál je čistá česaná bavlna, ktorá sa jednoducho udržiava.
Luisiana sa vyrába z triedenej, vysoko kvalitnej vlnenej látky. Praním sa neznehodnocuje, naopak bez viditeľných stôp opotrebovania získava na jemnosti.
Stále v kurzu je i damašek. Väčšiu obľubu si získal medzi náročnými zákazníkmi aj čistý ľan. Je to ale jeden z najdrahších materiálov, obliečku na jedno lôžko zaobstaráte minimálne za 150 €.
Ponuka na trhu je naozaj rozmanitá. Okrem sériovo vyrábaných kusov, ktoré si môžete kúpiť už od pár desiatok eur, vám niektoré špecializované predajne ušijú posteľnú bielizeň na mieru, presne podľa vašich predstáv a potrieb. V tomto prípade si iste vyberiete z drahších, kvalitnejších materiálov, obliečky na jednolôžko vás teda budú stáť zhruba okolo 100 až 120 €. Aj napriek tomu môžete ušetriť: vzorovaný materiál je drahší než jednofarebný. Ak si trúfnete, skúste napríklad obliečky skombinovať z viacerých jednofarebných látok. Za rozumnú cenu získate jedinečný originál v prvotriednej kvalite. Moderný zákazník preferuje ľahko udržiavateľné materiály, niektoré majú dokonca aj nekrčivú úpravu. Gombíky postupne nahrádzajú praktickejšie zipsy. V ponuke obchodov a predajcov si môžete vybrať obliečky podľa ročného obdobia. Na zimu teda teplejšie materiály, napríklad flanel, letné látky sú naopak tkané z jemnejšieho materiálu a majú chladivý efekt.
Prachové a perové súpravy
Používanie prachovej a perovej posteľnej bielizne v Slovenskej republike dodnes zatieňuje mnoho povier a nepravdivých informácií. Najviac rozšírenou je myšlienka o prachovom perí ako priamom vinníkovi alergických reakcií.
V štátoch Európskej únie či v Spojených štátoch bola pritom táto povera na základe mnohých štúdií a testov dávno vyvrátená. Preto je na čase, aby sme zabudli na zastarané a nepodložené povery a prijali realitu takú, aká naozaj je.
Prach z roztočov
Ak je detská izba rajskou záhradou, nesprávne udržiavaný matrac je pre roztoče miestom nikdy nekončiacej nirvány. Podľa posledných výskumov totiž zdrojmi zamorenia nie sú, ako sa prednedávnom omylom predpokladalo, vankúše a perina, ale práve matrace. Štúdie dokázali, že správna starostlivosť o matrac a častá výmene jej ochranného obalu dokážu podstatne znížiť zamorenie izby a útlmu alergických reakcií. Výsledky testov prachovým perím plnených vankúšov a prikrývok preukázali veľmi nízku hladinu zamorenia roztočmi. Iba pri 22 testovaných vzoriek bol preukázaný výskyt roztočov z alergologického hľadiska navyše úplne bezvýznamný. Vo zvyšných 78 testovaného materiálu sa žiadni pôvodcovia alergických reakcií nevyskytovali.
Prachové a perové posteľné produkty obsahujú oveľa menší podiel roztočov než produkty z iných syntetických materiálov. Jedným z mnohých typov alergií je aj alergia typu III, ktorá môže byť spôsobená vtáčím perím- sú známe reakcie na perie anduliek a holubov. Alergén preniká do organizmu dýchacou sústavou a môžeme tomu predchádzať jedine nevystavovaniu sa možnému kontaktu s ním. Tento typ alergie ale nie je spôsobovaný posteľným perím, pretože ku vzniku alergickej reakcie je nutné dlhodobé vystavovanie sa tomuto alergénu a jeho vysoká úroveň výskytu.