Práca z domu je dnes pre mnoho z nás bežnou rutinou. Ťažšie je ale vybrať správny flek, z ktorého zvládneme celú dobu sústredene fungovať, aj keď nás doma lákajú chladnička, televízia alebo herná konzola. O to horšie je zariadiť si pracovné miesto v malom byte. Našťastie stačí naozaj málo. Prezradíme vám niekoľko tipov, ako si v malej izbe vytvoriť kútik pre perfektné pracovné výsledky. Poďme na to.
Pohodlný pracovný kút si ľahko zariadite aj v malom byte
Pridajte pod okno policu
Jednoduchá, ale o to elegantnejšia finta spočíva v tom, že využijete prirodzené denné svetlo. Pokiaľ máte okno v bežnej výške, ľahko pod neho na stenu prirobíte policu alebo dosku, ktorá krásne zastúpi pracovný stôl. Tým pádom získate veľkorysý pracovný priestor, kam sa vám pokojne zmestí počítač, lampička aj hrnček s kávou. Väčšinu dňa navyše budete mať o svetlo tak či tak postarané vďaka slnku. A to je lepšie ako umelé svietenie.
Než začnete policu montovať, mrknite sa, z čoho je stena pod oknom urobená. Nie aby vás napadlo použiť príklep na vŕtačke. Väčšinou ide aj v panelákoch o tenšiu stenu, ktorú by vibrácie určite nepotešili. Nakoniec by mohla silná príklepová vŕtačka narobiť viac škody než osohu. Takže radšej vŕtajte opatrne a všetko si samozrejme najskôr niekoľkokrát premerajte. Najmä sledujte výšku, v ktorej doska nakoniec bude. Ideálna je taká, aby ste pri sedení na stoličke mali pri rukách opretých o stôl v lakti pravý uhol.
Akonáhle budete mať jasno o výške, ste z najhoršieho vonku. Napriek tomu nezabudnite na ďalšie dôležité veci. Jednou z nich je hrúbka dosky. Všeobecne by doska z masívu mala byť hrubá aspoň dva centimetre. Pokiaľ počítate s dĺžkou cez meter, tak radšej centimeter pridajte. Budete tak mať väčšiu istotu, že časom sa neprehne, ani keď navrch vykladáte organizéry s dokumentáciou za posledné desaťročie. Prípadne môžete dosku vystužiť nožičkami. Tie pripevníte napevno zospodu dosky alebo ich dáte na pánt ako sklápacie, čo napokon platí aj o doske samotnej.
Namaľujte si pracovnú zónu
Možno vás to prekvapí, ale farbou na stene sa dá krásne deliť priestor izby na samostatné zóny. Pokiaľ túto fintu ešte nepoznáte, je najvyšší čas sa s ňou spoznať bližšie. Bude sa vám totiž hodiť nielen pri zariaďovaní improvizovanej pracovne. Perfektné je napríklad v obývačke, kde vám krásne oddelí kút určený na posedenie od zvyšku miestnosti, napríklad jedálenského stola kvetinovej steny alebo napríklad knižnice.
Farebná stena skvele vymedzí pracovný priestor
Ako na maľbu, aby ohraničila zónu pre prácu? Jednoducho vyberte nevtieravý odtieň, ktorý sa dostatočne líši od maľby zvyšku izby. Pozor si dávajte na to, v ktorej miestnosti si pracovný kútik chystáte. V spálni by vám napríklad teplé a veselé farby pred pracovným stolíkom nemuseli byť príjemné, akonáhle sa večer rozhodnete uložiť sa k zaslúženému a blahodárnemu spánku. Takže radšej voľte pastelové odtiene, ktoré sadnú ku zvyšku zariadenia izby a nerušia.
Potom už len stačí zvoliť priestor, ktorý približne zodpovedá šírke vášho pracoviska a vymaľovať ho. Počítajte s tým, že začnete od zeme a budete pokračovať približne do výšky postavy dospelého človeka. Dôležité je, aby ste pri sedení nemali pocit ako v kabínke na prezliekanie. To by sa stalo, keby ste odlišujúcu maľbu zakončili príliš nízko. Z pracovného miesta by ste mali na stene pred sebou vidieť len vymaľovanie pracovného kútu. Potom je všetko v poriadku. Nebojte, keď to nevyjde na prvý raz, dá sa všetko premaľovať.
Využívajte steny na maximum
Trampoty s nedostatkom miesta na zemi vyriešite vertikálnym usporiadaním úložného priestoru. To je klasické pravidlo architektov a dizajnérov, dokonca aj tých bytových. Takže až budete potrebovať zmestiť maličký pracovný stolík do kúta spálne tak, že k nemu sotva dáte stoličku, je na čase všetko ostatné odkladať na police na stene. Ideálne je poličky urobiť sklápacie, aby prázdne kúsky neprekážali trčaním do priestoru.
Nemyslite si, že plytké police nič nezvládnu. Budete sa diviť, koľko toho pojme polička s hĺbkou 15 alebo 20 centimetrov. Zvládne v pohode základné kancelárske vybavenie, fotografiu rodiny alebo priateľov aj hrnček na kávu. A keby ste predsa len potrebovali hlbší úložný priestor, využite miesto pod stolom. Osobne ale odporúčame zamerať sa na stenu, kde budete mať veci viacej po ruke a navyše sa k nim nebudete musieť skláňať. Vaša chrbtica vám bude vďačná.
Zaujímavým variantom môžu byť police na háčikoch, ktoré nacvaknete na bočné lišty, keď ich budete potrebovať. V takom prípade je perfektná skrinka, ktorá v časti izby tvorí napríklad aj plytké zákutie. Presne tam sa budú vaše poličky hodiť najlepšie. A okrem toho vytvorením pracovného kúta práve tu získate ďalších pár centimetrov navyše. Pridáme ešte tip, že nie je zlé poličky občas preložiť obrázkom alebo fotografiou, ktoré vám spríjemnia prostredie a môžu inšpirovať k lepšiemu výsledku.
Pracujte z kuchyne
Znie to ako scifi, ktoré si si neviete predstaviť? Nie je! Jasné, možno vás na začiatku bude lákať chodiť na kontrolu chladničky, ale po pár dňoch vás to prestane baviť. Dokonca ani nepotrebujete jedálenský stôl. Stačí malý odkladací stolík, na ktorý sa vám zmestí počítač a najnutnejšie vybavenie. Len dávajte pozor, aby sedel pomer výšky stoličky a stolíka. Nesmiete sa pri práci hrbiť ani naťahovať hore k doske stola. Je to dôležité nielen pre váš chrbát.
Pracovňa v kuchyni? Ideálne riešenie
Núdzovým riešením môže byť pokojne aj záhradný stolík, ktorý po ukončení práce rozložíte a dáte ku stene. Nebude tak zaberať drahocenné miesto v kuchyni. Výhodou rozkladacieho stolíka je tiež to, že nebudete sedieť na rovnakom mieste pri jedle aj pri práci. To je všeobecne nešťastné, pretože tým prídete o každodenné rituály, ktoré kúskujú čas na ráno, obed a poobedie, prípadne aj večer, pokiaľ teda pracujete tak dlho.
Pokiaľ môžete, berte si so sebou do kuchyne stoličku s vysokou opierkou chrbta. Ideálna je taká, ktorá vám dosiahne až po ramená. Úplné minimum je pod lopatky. Rovnako dobrú službu zvládne aj kreslo, ale pozor na sklon opierky, aby vás to nenútilo v ňom polihovať. To by ste toho asi moc neurobili, že? Vyhnite sa stoličkám a akémukoľvek sedeniu bez opierania. To by dlhodobo nebolo pre chrbticu nič moc.
Tak to je z prvej časti našej série tipov na domáce pracovné miesto v malých bytoch všetko. Budete radi, pokiaľ ste sa trochu inšpirovali alebo prišli na nápad, ako to previesť práve u vás. Samozrejme prvým dielom nekončíme, takže sa môžete inšpirovať aj naďalej. Rovnako tak pre vás píšeme pravidelne nové články, aby ste sa mohli pozrieť aj na ďalšie zaujímavosti zo sveta nábytku. Mrknite občas na náš blog.