Ako si zariadiť pracovné miesto v malom byte – 2. diel

V prvej časti nášho poradcu sme si hovorili niečo o polici pod oknom, oddelení pracovného priestoru pomocou maľby na stene a využitie maxima priestoru okolo steny aj na nej. V druhej časti zo série našich tipov na pracovný priestor v malom byte sa pozrieme na možnosť využitia deliacej steny, prezradíme vám, ako využiť miesto pod schodiskom alebo ako z vnútra skrine urobiť mini kanceláriu. A to samozrejme nie je všetko. Tak si skočte pre niečo dobré pod zub a poďme sa na tipy pozrieť zblízka.

Túžite po inšpiratívnom prostredí? Pojmite pracovný kút originálne

Túžite po inšpiratívnom prostredí? Pojmite pracovný kút originálne

Prerobte deliacu stenu na pracovný stôl

Pokiaľ máte otvorenú kuchyňu, ktorá sa spája s izbou, máte ideálnu príležitosť vytvoriť si pracovné miesto na prechode medzi miestnosťami. Najlepší priestor je na hrane deliacej steny, ktorá čiastočne oddeľuje kuchynský kút od obývacej izby. Stačí šikovne narafičiť priestorovo úsporný nábytok tesne ku stene a získate minimalistickú pracovňu so stolíkom, barovou stoličkou a mini poličkou. Prezradíme vám, ako na to.

Začnite vysokým a úzkym stolíkom, ktorý nebude vynikať plochou hornej dosky, ale za to nezaberie priestor potrebný na prechádzanie medzi miestnosťami. Ku takémuto stolíku budete potrebovať barovú stoličku, ktorú vyberajte s operadlom. Inak vás po niekoľkých hodinách práce bude bolieť chrbát, čo by ste určite nechceli, že? Ale akonáhle budete mať pri stene tento základ, stačí už pripevniť naplocho dierovanú dosku na stenu. Do otvorov potom môžete kolíčkami pripevniť čokoľvek.

Útulná pracovňa môže vzniknúť medzi jedálenskou a obývacou zónou

Útulná pracovňa môže vzniknúť medzi jedálenskou a obývacou zónou

Najviac sa ponúka pomocou kolíkov umiestniť na dosku poličku. Ale okrem toho si môžete zavesiť na jeden či viac kolíčkov tiež nástenku alebo drobnosti, ktoré budete potrebovať mať na očiach; vrátane kalendára. Pretože máte vysoký stolík, môžete si ťažšie veci schovať pod stôl do políc. Síce nebudú moc hlboké, ale na najdôležitejšie knihy, organizéry alebo iné nevyhnutnosti postačí. Jesť síce budete musieť pri inom stole, ale hrnček s kávou možno na stolík asi ešte zmestíte. Uvidíte sami.

Vykúzlite si pracovné miesto pod schodiskom

Možno vám to pripadá ako začiatok slávneho kúzelníckeho príbehu, ale nie je to také horúce. Nemusíte sa báť kamrlíka alebo prístenku, kde by vás nechal bývať neobľúbený strýko s tetou. Naopak, môžete si doma vytvoriť pohodlné pracovné prostredie v otvorenom priestore, ktoré nebude nikoho obťažovať a vám sa bude skvele fungovať bez akéhokoľvek obmedzovania. Stačí správne zmerať priestor, ktorý pod schodiskom máte.

Priestor pod schodiskom – ideálne miesto pre vašu pracovňu

Priestor pod schodiskom – ideálne miesto pre vašu pracovňu

Rovno priznávame, že pokiaľ máte cez meter deväťdesiat, asi pre vás bude lepšie pracovné miesto inde. Ale pre všetkých ostatných bude pod schodiskom parádne. Okrem pohody pre prácu budete mať radosť aj z premyslene využitého miesta, ktoré by inak ležalo ladom. Ideálne je, keď si vybavenie zladíte s drevom, z ktorého je schodisko, prípadne je ním obložené. A čo budete potrebovať okrem pracovného stola a stoličky? Určite premyslite systém políc.

Pod šikmým profilom schodov sa dajú krásne ukladať veci podľa dôležitosti a potreby. Tie menej potrebné – napríklad dokumenty určené na archiváciu – môžete pokojne zasunúť až do najzadnejšieho kúta do ostrého uhlu pod prvé spodné schody. Naopak všetky veci dennej potreby si necháte na dosah z miesta, kde budete sedieť. Je potom už len na vás, či sa rozhodnete doma pod schody vybudovať policový labyrint alebo radšej využijete napríklad obyčajné papierové krabice alebo debničky. Fungujú všetky možnosti.

Ukryte stôl v skrini

Divíte sa, čo je to za nezmysel? Nie je! Predstavte si skriňu s otváracími krídlovými dvierkami, ktorá je rozdelená v polovici výšky na dva samostatné priestory. Spodná časť môže byť na police alebo ako priestor, kam si budete môcť pri sedení natiahnuť nohy. Zato vrchná časť bude po otvorení dvierok slúžiť ako pracovný stôl. Priestor samozrejme môžete o niečo vyššie rozdeliť priečnou poličkou na potrebné veci.

Takto usporiadaná skriňa síce neschová oblečenie, sezónne veci ani náhradnú posteľnú bielizeň, ale bude vám verným sluhom a pomocníkom pri práci z domu. Skvelým bonusom je tiež to, že po ukončení práce jednoducho zatvoríte dvierka skrine a máte pokoj od všetkého, čo by vám prácu pripomínalo v dobe vášho voľna. Nenápadná vonkajšia farba skrine navyše pomôže neupozorňovať na nábytok inokedy než sa k nemu rozhodnete vrátiť kvôli pracovným povinnostiam.

Ako bonus je pri tomto riešení nástenka. Presnejšie sú to hneď dve nástenky, ktoré môžete mať na vnútornej strane dvierok vrchnej časti skrine. Mäkkú základnú vrstvu nástenky môžete vlepiť na dvierka napríklad obojstrannou lepiacou páskou a máte ideálny priestor pre pripnutie fotografií, rozvrhov, motivačných obrázkov alebo sloganov aj ďalších drobností. Ak chcete ešte väčšie pohodlie, pridajte pod spodnú dosku vrchnej skrine výsuvnú dosku na klávesnicu a myš.

Vyskúšajte plávajúci stolík

Nie je to žiadne scifi. Plávajúci stolík je vlastne v skutočnosti premyslene pripevnená polička na stene. Akurát má väčšiu hĺbku, vďaka čomu sa dovnútra zmestia jedna alebo dve plytké zásuvky. Ako správne tušíte, ide o rýdzo minimalistické riešenie, ktoré môže byť pre niekoho nedostatočné. Ale pokiaľ si pri práci vystačíte s notebookom, blokom papierov, ceruzkou a s pár nevyhnutnosťami, ste v suchu. Výhodou je, že takéto pracovné miesto v pokojne vyrobíte aj v spálni.

Okrem stolíka budete potrebovať aj stoličku, ktorá nezaberie mnoho miesta. Sú dve možnosti, ako na to. Prvá je využitie niektorej zo stoličiek, ktoré doma máte, ale cez deň sa toľko nepoužívajú. To bude najčastejšie jedálenská stolička, ktorú si stačí preniesť k plávajúcemu stolíku a máte vyriešené. Druhým variantom je skladacia stolička, ktorú rozložíte len tesne pred tým, než sa rozhodnete pracovať. Prípadne ju môžete nechať rozloženú aj mimo pracovnej doby, ale zaberie vám v spálni cenné miesto vedľa postele.

Poslednou vychytávkou k plávajúcemu stolíku sú police. Tentokrát myslite na dizajn. Samozrejme nie je na prvom mieste, ale napriek tomu má svoju váhu. Ideálne sú rámčekové police, ktoré uložené predmety obklopujú zo štyroch strán. Za nimi môžete stenu vymaľovať iným odtieňom a vytvoriť si tak veselé ukladacie priestory pre vaše obľúbené drobnosti. Ďalšou výhodou je vzniknutý priestor na hornej hrane rámčeka. Skvele sa na ňom vyníma menšia váza, kvetina alebo napríklad ozdobná soška.

Tak a sme na konci druhej časti našej série tipov na malé domáce pracovné miesta. Dúfame, že ste si v tejto časti našli svojho favorita a už premýšľate, ako to doma urobíte. Na a samozrejme ešte nekončíme, pretože pre vás máme ďalšie tipy v rukáve, tak na ne mrknite, až budete mať chvíľku čas. Rovnako tak pravidelne sledujte aj naše ďalšie články na blogu. Nájdete v nich zaujímavosti nielen zo sveta nábytku.

Prečítajte si tiež

Zdieľajte článok

  • Registrácia

Registrácia nového účtu

Máte už účet? Namiesto toho sa prihláste