Ako si zariadiť pracovné miesto v malom byte – 5. diel

A máme tu piatu a poslednú časť s ďalšou várkou našich tipov. Minule sme si niečo povedali o neformálnom zariadení pracovného stola, o pracovnom kúte v obývačke alebo o tom, ako vám regály zachránia miesto na podlahe. Tentokrát sa budeme venovať ďalším vychytávkam. Dozviete sa napríklad, prečo je skvelá práca na verande, ako prispôsobiť výklenok situácii a urobiť z neho pracovný kút alebo ako postaviť mini kanceláriu z doterajšieho nábytku, ktorý už máte doma. Pohodlne sa usaďte, ideme na to.

Vysnívaného pracovného kúta sa nemusíte vzdať ani v malom byte

Vysnívaného pracovného kúta sa nemusíte vzdať ani v malom byte

Vykúzlite si pracovné miesto s výhľadom von

Z predsiene alebo verandy si môžete vykúzliť provizórne pracovné miesto v byte aj doma. Pokiaľ sa vám to nezdá, hneď vám dokážeme, že je to dobrý nápad. Je ale potrebné povedať, že bez pekného výhľadu von to nebude ono. Takže pokiaľ máte malú chodbu alebo predsieň bez okna tento tip nebude pre vás ideálne riešenie. Pre všetkých ostatných je v hre a má svoje pevné miesto v premyslených riešeniach domácich pracovných kútikov.

Ideálne je, keď sa vám podarí postaviť si malý pracovný stôl pod okno, ktoré smeruje do prírody, záhrady alebo aj na ulicu. Pri práci potom budete mať dostatok svetla celý deň a navyše sa musíte v pokoji zamýšľať s pohľadom upreným na stromy, príjemnú zeleň pokosených trávnikov alebo nepravidelný pohyb áut a chodcov na ulici. Keby vám náhodou vonkajší pohyb ulice pripadal rozptyľujúci, vyriešite túto drobnosť peknou záclonou, ktorá vám navyše urobí v predsieni parádu.

Pracovný kút s výhľadom von a dostatkom denného svetla je na nezaplatenie

Pracovný kút s výhľadom von a dostatkom denného svetla je na nezaplatenie

Jedinou drobnou nevýhodou býva vo verande chlad. Preto počítajte s tým, že si budete musieť miestnosť vykurovať o niečo viac, než ste boli zvyknutí. Preto sa vám tiež bude hodiť pracovná stolička s polstrovaním sedáka aj opierky. Samostatné drevo by totiž mohlo byť predsa len trochu moc studené. Okrem toho je polstrovanie aj pohodlnejšie, takže vlastne získate príjemný bonus navyše. Rovnako tak myslite na teplo pre vaše nohy. Chodba, veranda či predsieň totiž často mávajú tvrdú a studenú podlahu z dlažby, linolea alebo podobného materiálu, na ktorom sa bez papučiek moc neohrejete.

Pracovňa vo výklenku je šik

Obývačka alebo jedáleň skrývajú rôzne zákutia. Často nie sú steny úplne rovné, ale mávajú výklenok, ktorý ich ozvláštňuje. A presne takýto výklenok môžete využiť na parádne pracovné miesto. Budete potrebovať trochu kreativity a možno aj kutilského umu. Väčšinou sú totiž výklenky inak široké než zvyčajné stoly. To ale neznamená, že by to nešlo vyriešiť alternatívou v podobe police alebo policového systému.

Nezabudnite, že okrem pracovnej dosky môžete v pokoji využiť celý priestor smerom nahor až ku stropu. To sa vám bude hodiť na ďalšie police, ktoré postrážia nevyhnutné organizéry s dokumentáciou, drobné kancelárske veci alebo dekorácie, ktoré vám prácu spríjemnia. Ideálne je do výšky využiť aspoň priestor, na ktorý pohodlne dosiahnete. Takže pre niekoho to budú dve police, pre iného pokojne štyri. Uvidíte sami.

Policu ale dávajte až približne 60 centimetrov nad pracovnou doskou. Na nej sa totiž väčšinou musí zmestiť okrem hrnčeka s kávou alebo čajom aj počítač, ktorý potrebuje trochu miesta tiež na výšku. Pokiaľ chcete priestor ušetriť, používajte notebook. Napriek tomu je lepšie nechať si miesto aspoň na obyčajný kancelársky monitor, na ktorom je všetko lepšie vidieť. Keď sa vám podarí ušetriť na pracovnej doske trochu miesta aj na lampičku, bude to perfektné. Prípadne si môžete obstarať model s klipom a cvaknúť ju na bočnici alebo poličku nad stolom.

Vytvorte si mini kanceláriu zo súčasného nábytku

Pokiaľ ste sa doteraz báli, že vás zariaďovanie domáceho pracovného miesta bude stať dosť peňazí, tak už sa báť nemusíte. Často si vystačíte s tým, čo už doma máte. Akurát vás to bude stáť trochu času a vymýšľanie, než sa vám podarí vymyslieť ideálny variant a presunúť všetky kúsky na správne miesto. Základom môžu byť napríklad dva odkladacie stolíky alebo dva nočné stolíky. Záleží na tom, čo doma máte.

Nemusíte ani nič na silu spájať. Niekedy úplne stačí, keď na voľné miesto v byte postavíte vedľa seba dva malé stolíky, pri ktorých môžete pohodlne sedieť. Jeden zo stolíkov sa postará o miesto pre váš notebook alebo zápisník a druhý bude odkladacím miestom na najdôležitejšie pracovné pomôcky alebo desiatu. Prípadne naň môžete položiť stolovú lampičku, keď by ste náhodou pracovali do večera alebo potrebovali extra dávku svetla.

Nezabúdajte na estetiku. Je to síce až posledná vec, ktorú je dobré riešiť, ale má svoj význam. Len si predstavte, ako sedíte osem hodín pri práci a pozeráte pred seba na bielu stenu. To väčšinou ľudí neláka. Našťastie to môžete ľahko vylepšiť obrázkom alebo fotografiou, prípadne si nad improvizované pracovné miesto primontovať poličku, ktorá vám ponúkne ďalšie extra miesto pre drobnosti potrebné ku práci aj potešenie pre oči.

Využite kútik v podkroví

Vysokí ľudia teraz asi nebudú radi, ale pre všetkých ostatných je toto riešenie výborné. Pomôže vám využiť inak neužitočný priestor a navyše budete musieť robiť kompromisy v doterajších miestnostiach. Jednoducho si vytvoríte maličké pracovné miesto pod šikmou strechou. Je to skvelé a premyslené riešenie, ale napriek tomu budete musieť dávať trochu pozor a zvykať si, aby ste sa pri prudkom vstávaní nebuchli do hlavy.

V podkroví môžete pracovať aj v ľahu

V podkroví môžete pracovať aj v ľahu

Výhodou podkrovného pracovného miesta je priestor pod šikmým stropom kvôli streche. Ten priam volá po niekoľkých policiach nad sebou, pričom sa postupne skracuje ich dĺžka. Vo finále budete mať k dispozícii pyramídu políc, na ktoré môžete ľubovoľne umiestniť všetky ku práci potrebné veci. Hore si napríklad necháte priestor na niečo elegantné, čo dostane exkluzívnu príležitosť zažiariť na najvyššej a najkratšej polici.

Len v prípade budovania pracovného miesta v podkroví nezabudnite na osvetlenie. Skosená strecha väčšinou znamená menej prirodzeného svetla cez deň. Preto počítajte s tým, že na jednu z poličiek alebo priamo na pracovný stôl, dáte lampičku. Inak by sa vám asi všetky tlačené veci čítali dosť zle. Všetko ostatné je ale bez problémov, takže toto riešenie určite vyskúšajte, pokiaľ doma máte takúto možnosť. Nám sa osvedčilo.

A to je zo série našich tipov na zariaďovanie pracovného miesta v malom byte všetko. Pokiaľ ste čítali všetkých päť častí, viete, že variant je nespočetne. Určite sami prídeme na mnoho ďalších možností, ako si doma vykúzliť pracovné miesto. Veríme, že vás náš prehľad inšpiroval a že už tušíte, ako si doma zariadite pracovný kútik. A až budete mať po práci chvíľku čas, mrknite sa tiež na naše ďalšie články na blogu. Píšeme ich pre vás pravidelne.

Prečítajte si tiež

Zdieľajte článok

  • Registrácia

Registrácia nového účtu

Máte už účet? Namiesto toho sa prihláste