Ako vybrať nábytok: 6 rád, ktoré sa vám určite budú hodiť

Táto farba je krásna…Tento povrch ma dostal…Toto tvarovanie je úchvatné…Pri výbere nábytku sa ako prvému venujete tomu, ako vyzerá. Zamysleli ste sa ale nad tým, či bude ladiť so zvyškom vášho zariadenia? Zvážili ste jeho odolnosť? Ste si istí, že sa vám zmestí do miestnosti? Skôr, ako sa rozhodnete pre nákup nového kúsku, prečítajte  si naše rady, vďaka ktorým si zadovážite nábytok, ktorý vám bude skutočne pasovať.

Výber nábytku si dobre premyslite

1. Zamyslite sa nad svojimi potrebami

Pred samotným výberom nábytku si definujte, aké máte potreby. Nábytok je v podstate funkčný tovar a mal by odrážať to, ako doma fungujete. Spoločne s určením potrieb totiž prídete tiež na to, aké obmedzenia na vás môžu striehnuť. Obmedzením môže byť napríklad veľkosť priestoru, finančný rozpočet, ale tiež iné špeciálne potreby. Vďaka svojim potrebám sa lepšie zameriate na možnosti, ktoré vám nábytok ponúka.

Pokiaľ máte početnú domácnosť, ktorá sa najčastejšie stretáva pri rodinnej večeri, budete potrebovať veľký jedálenský stôl. Ľudia, ktorí sú singles a kvôli svojmu povolaniu často cestujú, nebudú napríklad potrebovať zbytočne veľkú kuchynskú linku. Ak máte obmedzený finančný rozpočet, nebudete sa pri výbere nábytku pozerať na masívne kúsky, ale uprednostníte finančne dostupnejšie lamino, ktoré vyzerá ako masív. Siahnuť môžete aj po nábytku z recyklovaného dreva lodí. Rozhodnúť sa môžete tiež pre nákup použitého nábytku.

2. Riaďte sa svojim štýlom

Pokiaľ viete, aký máte štýl, bude jednoduché nakupovať nábytok. Ak zariaďujete svoje nové bývanie a stojíte pred otázkou, ako vybrať nábytok do obývačky a ďalších miestností, najskôr si ujasnite svoj štýl. Prezrite si ponukové katalógy a predajne nábytku, inšpirujte sa u známych a priateľov. Ako náhle si vyberiete, môžete začať s nákupom nábytku v danom štýle. Aby váš domov pôsobil harmonicky, mal by spolu nábytok ladiť.

Ak sa nedokážete rozhodnúť pre jeden štýl, vsaďte na eklektizmus. Ide o kombináciu niekoľkých štýlov, ktorá ale nemá svoje pravidlá. Aj napriek tomu, že môže každý nábytok vyzerať inak, celok by si mal rozumieť. Pri eklektizme sa odporúča kombinovať maximálne tri bytové štýly. Každá izba by pritom mala mať svoju dominantu. V spálni ňou môže byť napríklad atypická komoda.

Kupujte nábytok, ktorý bude ladiť s vašim domovom

3. Nakupujte nábytok, ktorý je šetrný ku životnému prostrediu

Aby si krásu našej planéty mohli užívať aj ďalšie generácie, môžete pri výbere nábytku zakorčuľovať do recyklovaných a obnoviteľných materiálov. Masívny nábytok vyberajte z dreva, ktoré pochádza zo šetrne obhospodarovaných lesov. Doplnky ako úložné boxy sú k dostaniu z morských tráv, ale tiež z recyklovaných papierov. V ponuke je tiež nábytok z recyklovaného dreva či plastu.

4. V centre pozornosti by mala byť kvalita

Ako zariadiť malé alebo veľké bývanie? Či už zariaďujete akokoľvek veľký priestor, vždy pri výbere nábytku dbajte najmä na kvalitu. Často sa vybavenie vyberá podľa ceny, lenže pamätajte na príslovie, že: Nikto nie je taký bohatý, aby si mohol kupovať lacné veci.

Ak túžite napríklad po sedačke, ktorá vám vydrží roky, zaujímajte sa predovšetkým o jej kostru. Tú síce nie je vidno, ale veľmi na nej záleží životnosť sedačky. Za kvalitné sedačky považujte tie, ktoré majú rám vyrobený z tvrdých driev, ako dub, buk alebo javor. Chybu neurobíte ani s konštrukciou z ocele či chrómu. Rovnakú starostlivosť by ste mali venovať aj výberu postele. Posteľ je jedným z najnamáhanejších kúskov nábytku v domácnosti. Preto sa vyplatí vsadiť na masívny alebo kovový rám, ktorý vydrží aj zaťaženie spiacim s nadváhou.

5. Správna veľkosť

Často krát tak usilovne premýšľate o tom ako zariadiť pekné bývanie, až sa necháte strhnúť vzhľadom nábytku, ale už zabudnete na jeho rozmery. Aby ste predišli nepríjemnostiam, kedy od jedálenského stola nebudete môcť poriadne odsunúť stoličky, alebo vám bude konferenčný stolík blokovať prechod z obývacej izby do kuchyne, priadne si zmerajte priestor, ale tiež aj samotný nábytok.

Pri výbere veľkosti jedálenského stola si pamätajte: aby, ste mohli pohodlne odsunúť stoličky, potrebujete 77 cm, ale ideálne 100 cm voľného priestoru za stoličkou. Pri výbere pohovky sa zase riaďte veľkosťou miestnosti. Do malých obývačiek sa perfektne hodia sedačky do tvaru L. Do veľkej obývacej izby môžete postaviť sedačku do tvaru U alebo kombináciu dvoj- a trojsedákov s kreslami.

Pokiaľ si nie ste ohľadom veľkosti istí, skúste si na zem položiť prestieradlo a upravte ho na také rozmery, ktoré zodpovedajú napríklad veľkosti stola, sedačky či postele. Podobnú službu vám urobí aj maliarska páska, ktorou si môžete znázorniť obrys nábytku.

Dobre si zmerajte veľkosť priestoru aj nábytku

6. Zaujímajte sa o vlastnosti poťahovej látky nielen pri sedacej súprave

Pokiaľ sa chystáte kupovať čalúnený nábytok (kreslá, postele, sedačky, stoličky, atď.), zamyslite sa najskôr nad tým, ako žijete. Zdieľa vašu domácnosť s vami chlpatý maznáčik? Máte malé deti? Doprajete si raňajky v posteli a večeru pri televízii? Pracujete z gauča?

V ponuke sú totiž poťahové látky s rôznym stupňom odolnosti a s rôznymi povrchovými úpravami. Existujú látky, ktoré neprepustia vodu, ľahko sa čistia alebo sú odolné proti zvieracím pazúrom. Okrem vlastností poťahovej látky sa zaujímajte tiež o jej odolnosť, ktorú určuje hodnota Martindale. Martindale je test odolnosti látky proti oteru. Látka sa vloží do špeciálneho stroja Martindale, kde sa trie plstnenými kotúčmi s rôznou hrúbkou. Pre sedačky a ďalší frekventovaný čalúnený nábytok je najvhodnejšia hodnota 30 000 a viac cyklov.

Prečítajte si tiež

Zdieľajte článok

  • Registrácia

Registrácia nového účtu

Máte už účet? Namiesto toho sa prihláste