Malá kuchyňa sa zariaďuje vždy ťažko. Ale pokiaľ ste už čítali naše predchádzajúce tri časti plné tipov, určite máte v hlave pár scenárov, ako naložiť s nábytkom v miestnosti, aby ste ušetrili miesto. V poslednej časti sme sa venovali hlavne farbám a ilúziám veľkosti. Tento raz sa zameriame na iné vychytávky. Môžete sa tešiť napríklad na premyslený spôsob, ako schovať malé spotrebiče, tip na ušetrenie priestoru nad sporákom vďaka spodnému odsávaniu pary alebo na zaujímavú alternatívu jedálenského stola v podobe multifunkčného kuchynského ostrovčeka.
Aj v malej kuchyni môže byť radosť bývať. Zvlášť, keď ide o premyslene usporiadaný priestor
Schovávajte malé spotrebiče do skriniek
Malá kuchyňa často znamená krátku pracovnú dosku linky. Keď potom budete chystať vyhlásené dobroty, nebude sa pre samé zbytočnosti kde pohnúť. Tomu sa na šťastie môžete celkom jednoducho vyhnúť, keď malé spotrebiče po použití schováte do skrinky – ideálne je napríklad tam, kde ukladáte tiež veci potrebné k raňajkám. Vo vnútri nebudú toustovač, mixér ani varná kanvica prekážať, ale zároveň ich budete mať stále po ruke.
Rovnakú službu ako skrinka v tomto prípade ponúkne aj poschodová polica na linke, ktorú pripevníte ku stene. Jednoducho na linku tesne pri stene naukladáte malé spotrebiče, ktoré tam budú čakať na príhodnú chvíľu, aby vám pomohli s uvarením vody na kávu, prípravu vaflí na raňajky alebo popcornu, keď už sa konečne dostanete ku sledovaniu obľúbeného filmu, na ktorý ste nestihli skočiť do kina. V konečnom dôsledku tak prídete len o 20 cm hĺbky kuchynskej linky v priemernej dĺžke. A to nie je taká tragédia.
Okrem toho, že vám malí pomocníci zostanú na blízku, budete mať tiež menej práce s udržiavaním ich absolútnej čistoty. Poznáte to, ak človek začne rýchlo mixovať polievku na krém alebo sa ponáhľa so šľahačkou, niekedy lieta všetko dookola. Takže keď nebudú malé spotrebiče tak na očiach, pretože ich zhora zakryje polica, prípadne spredu dvierka, bude to jedine dobre. Akurát pozor na to, aby ste policu alebo skrinku nepreplnili na prasknutie. Musíte si jednoducho vybrať len tých najdôležitejších pomocníkov. Ostatných musíte upratať.
Schované spotrebiče – viac miesta na pracovnej doske
Odsávajte paru zospodu a využite miesto naplno
Možno vám to pripadá zvláštne, ale čítajte správne. Dnes už nie je nič špeciálne na tom, že odsávače pary fungujú zospodu. Presnejšie povedané sú na úrovni varnej dosky, z ktorej nasávajú výpary plné pachov a mastnoty. Môžete si ich predstaviť ako mriežku uprostred varnej dosky, ktorá saje vzduch. Veľkou výhodou je, že vám vďaka tomu zostane nad sporákom celá voľná stena. Tú môžete využiť na uloženie čohokoľvek potrebného.
Nám sa osvedčilo umiestniť nad varnú dosku alebo sporák police v niekoľkých radoch nad sebou. Je to preto, že budete mať všetky tu uložené veci stále na očiach. Akurát v takom prípade nepočítajte s tým, že sem dáte napríklad poháre na víno alebo iné veci citlivé na mastnotu. Odsávač síce pohltí väčšinu pachov aj výparov, ale rovnako malé množstvo utečie hore nad sporák. To bohužiaľ na zašpinenie vyleštených pohárov stačí. Takže sem dávajte radšej pokrievky, naberačky alebo iné praktické veci a krásu odohrajte inde.
Nad varnú dosku alebo sporák môžete zavesiť tiež klasickú kuchynskú skrinku. Tá býva robená na to, že sa okolo pohybuje vlhší a mastnejší vzduch. Tým pádom nebude problém, keď zospodu dostane sem tam pri varení dávku. Ale ako sme už naznačili vyššie, nebude to žiadna veľká parná nádielka – skôr zatúlaný obláčik, ktorý nič neurobí. Podľa nás táto elegantná finta rozhodne stojí za vyskúšanie. Nemyslíte?
Vymeňte jedálenský stôl za kuchynský ostrovček
Ak si teraz ťukáte na čelo, tak trochu vás chápeme. Na prvý pohľad to vyzerá, že pchanie ostrovčekov do malej kuchyne nedáva zmysel. Ale nie je to pravda, pokiaľ zároveň ostrovčekom niečo nahrádzate. Predstavte si napríklad, že by ste nejedli v kuchyni pri stole, ale pri ostrovčeku. Jasné, budete najskôr potrebovať barové stoličky alebo stoličky, lenže to je podľa nás elegantné a šik. Tak čo, už sa vám ten nápad začína viac pozdávať?
Kuchynský ostrovček je praktickou voľbou aj do malej kuchyne
A to sme vám ešte neprezradili to najlepšie. Ostrovček nemusíte mať s plným podstavcom. Existuje aj pultový variant, ktorý je jednou stranou ukotvený ku stene. Vďaka tomu pod hornou doskou zostáva voľná plocha, na ktorú môžete po jedle zasunúť barové stoličky alebo stoličky. A keby ste náhodou posedenie upratať nechceli, môžete si pod doskou ostrovčeka urobiť úložný priestor na čokoľvek, čo budete potrebovať.
Na takéto veci sa hodí malý regál alebo policový systém, ktorý môžete ešte vylepšiť triedením do prútených alebo látkových košov. Má to výhodu nielen v praktickej prehľadnosti uskladnených vecí, ale zároveň pridáte do kuchyne estetický prvok. Potom už je na vás, do akého štýlu chcete mať ladenú kuchyňu. Koše na veci môžu byť pokojne drôtené, pokiaľ hľadáte niečo studenšie, prípadne to môžu byť drevené debny, pokiaľ ste fanúšikmi industriálneho štýlu bývania.
Namaľujte steny a skrinky rovnakou farbou
Správne, pri tomto tipe chceme farbami prepojiť všetko dominantné vybavenie do jedného celku. Ideálne je samozrejme biela alebo svetlo krémová farba, ktorá dobre odráža svetlo a tým opticky zväčšuje priestor. Ale to nie je jediný dôvod, prečo vás nabádame ku rovnakej farebnosti steny a zariadenia vrátane väčšiny nábytku. Ide totiž o potlačenie pocitu plnosti. A ten je v malej kuchyni skoro vždy v hre, to si musíme priznať.
Rovnaká farba totiž opticky zjednotí všetky zmestené predmety v jeden celok, ktorý nebude očiam taký nápadný. Už vás nebude tak dráždiť uzučká skrinka, ktorú ste stihli vopchať do poslednej voľnej medzierky. Prestanú vás otravovať aj mnohé veci uložené v linke, pretože tie síce vyniknú, ale na prvý pohľad sa budú tváriť, že sú na veľkorysom priestore s jednoliatym pozadím a tak ďalej. Jednoducho a dobre prekabátite zrak a získate vzdušnosť.
Pozor, tým samozrejme nehovoríme, že máte všetko vybavenie zbrúsiť do hladka a vymazať akúkoľvek textúru, vzor alebo štruktúru materiálu. Naopak! Nechajte všetko hladké alebo hrubé, zložené alebo jednotlivé, ako to je. Malé a na prvý pohľad nenápadné rozdiely pri druhom pohľade príjemne rozčlenia jednotlivý svetlý kus, na ktorý sa všetko zleje na prvý raz. Uvidíte, že sa vám to bude nakoniec páčiť.
Tým sme sa dostali na koniec štvrtej časti z našej série tipov na zariaďovanie malej kuchyne. Veríme, že ste si našli svoje obľúbené tipy a vyskúšate ich doma vo svojej kuchyni. Napríklad narazíte akurát na tie, ktoré vám pomôžu zvelebiť domov. A aj keby nie, vždy sa môžete mrknúť na ďalšie tipy alebo sa začítať do našich ďalších článkov na blogu.