Obývacia izba je srdcom interiéru. Zvyčajne plní hneď niekoľko funkcií naraz. Je miestom stretávania sa, oddychu, ale aj zábavy. Zariaďte ju tak, aby perfektne plnila svoje funkcie a navyše bola štýlová a útulná. Poradíme, ako správne zariadiť obývaciu izbu.
Plánováním to začína
Vo väčšine domácností je obývacia izba multifunkčným priestorom, v ktorom si každý člen rodiny dokáže nájsť svoj kútik. Obývačka často funguje ako knižnica, pracovňa, jedáleň a pri rodinách s malými deťmi tiež ako miesto na hranie. Aby ste obývaciu izbu dokázali funkčne rozdeliť a správne vybaviť, bude potrebné ju správne naplánovať.
S naplánovaním pomôže dizajnér, ale zvládnete to aj svojpomocne. Využiť môžete niektorý z voľne dostupných plánovacích programov alebo siahnite po starej dobrej klasike v podobe papiera a ceruzky. Miestnosť si dobre zamerajte a poznačte si:
- kde se nachádzajú zásuvky,
- kde sú okná,
- kde je kúrenie,
- kam sa otvárajú dvere,
- aké vysoké sú stropy,
- v akej výške máte parapety,
- kde sa nachádzajú lustre, prípadne káble na ich prepojenie?
Rozčlenenie do funkčných zón
Ak máte zmapované kritické miesta, môžete sa pustiť do členenia miestnosti na zóny. Jednotlivé zóny spolu môžu čiastočne splývať, ale nikdy by sa nemali prekrývať alebo rušiť. Nedeste sa. Členenie priestoru na zóny neznamená, že budete musieť stavať priečky. Vystačíte si aj s optickým rozdelením miestnosti. Ako na to?
- Použite farby – každá zóna môže mať inú farbu, vždy však dbajte na to, aby farby spolu ladili. Vsaďte len na odlišné tóny vybranej farby, ktoré spolu budú vo výsledku v harmónii.
- Tapetujte – niektorú zo zón môžete od ostatných odlišit tapetou. Opäť môžete vsadiť na tapetu, na ktorej sa objaví farebná schéma typická pre vašu obývaciu izbu. Rozhodnúť sa však môžete aj pre úplne kontrastnú tapetu, ktorá z vybranej zóny urobí zónu dominantnú.
- Svieťte – každá zóna si zaslúži špecifické svetlá do obývacej izby. Nebude tu chýbať ani centrálny luster, ktorý osvetlí celý priestor. V pracovnom kúte nesmie chýbať stolná lampička, v relaxačnom kúte by malo byť náladové osvetlenie v podobe LED reťazov a pásikov, prípadne osvetlenie na čítanie. Lampa na čítanie môže byť aj pri sedačke.
Okrem optického oddelenia môžete využiť tiež rozdelenie nábytkom. Pracovný kút môžete od zvyšku obývacej izby oddeliť napríklad regálovou policou. Relaxačný kút môže oddeľovať zelená stena zo závesných kvetín, ale tiež ľahký záves v polkruhovej koľajnici.
Nábytok do obývacej izby
Pri výbere nábytku sa zamyslite nad:
- funkčnosťou,
- životnosťou,
- rozmermi.
Premýšľajte tiež nad tým, či sa nedá niektorý nábytok nahradiť lepšou alternatívou. Napríklad namiesto veľkej sedačky môžete do izby pokojne umiestniť trojsedák a dve kreslá. Jednoducho tak môžete meniť pozície sedacieho nábytku, aby na seba všetci členovia konverzácie videli. Obývaciu stenu môžete nahradiť len jednoduchým TV stolíkom. Všetko závisí od toho, s akým priestorom pracujete a koľko potrebujete úložného miesta.
Nábytok nezabudnite starostlivo merať. Pri zariaďovaní obývačky sa odporúča začínať od najväčších kusov nábytku a pokračovať po tie najmenšie, ktoré podčiarknu celkový dojem.
- Obývacia izba a pracovňa – v miestnosti by mal byť okrem sedacej súpravy tiež pracovný stôl a ergonomická kancelárska stolička.
- Obývacia izba a jedáleň – v tomto multifunkčnom priestore musí byť miesto nielen na oddych, ale tiež na hodovanie. Svoj priestor si žiada dostatočný jedálenský stôl a stoličky.
- Obývacia a detská izba dohromady – okrem miesta na hranie sa sem musí zmestiť tiež stôl na písanie domácich úloh a na tvorenie, ale aj regály a police na hračky a komoda na oblečenie.
Len čo vyberiete dominantné kusy nábytku, vrhnite sa na výber menších a menej dôležitých kusov. Pamätajte ale na porekadlo: všetko s mierou. Obývacia izba by mala byť vzdušná a priestranná. Len tak sa v nej budete cítiť v pohode. Nasleduje výber obrazov a dekorácií do obývacej izby, ktoré jej dodajú útulnosť a príjemnú atmosféru.
Ergonomické pravidlá pre pohodlné a praktické fungovanie
Hľadáte inšpiráciu na zariadenie obývacej izby? Pozerajte sa nielen na dizajn, ale tiež na praktickú stránku veci. Na čo vám bude obrovská sedačka, keď okolo nej pohodlne neprejdete? Zistite, aké rozmery sú pre obývaciu izbu dôležité.
- Výška sedacej plochy sedačky – aby sa vám na pohovku dobre sadalo, ale tiež sa z nej ľahko vstávalo, mala by byť sedacia plocha vo výške 45–50 cm od zeme.
- Hĺbka sedačky – hĺbka sedačky ovplyvňuje to, ako pohodlne sa vám bude sedieť. Hĺbka sedačky pre príjemné sedenie by sa mala pohybovať medzi 58 až 63 cm. Pokiaľ chcete hlbšiu sedačku pre pohodlnejší oddych, siahnite po takej, ktorá má nastaviteľné chrbtové opierky.
- Výška konferenčného stolíka – odporúča sa, aby odkladacia plocha konferenčného stola bola v podobnej výške ako sedacia plocha sedačky.
- Prechod okolo nábytku – medzi jednotlivými kusmi nábytku by malo byť aspoň 50 cm voľného priestoru.
- Prechod medzi miestnosťami a zónami – prechod by mal byť minimálne 60 cm. Ideálne je však 80 až 90 cm.
- Správna veľkosť sedačky – veľkosť vyberajte podľa počtu osôb, ktoré budú sedačku využívať. Každý človek s priemernou postavou potrebuje približne 60 cm na sedenie.
- Konferenčný stolík a sedačka – vzdialenosť medzi nimi by mala byť približne 40 cm.
- Vzdialenosť televízora a sedačky – vzdialenosť medzi TV a sedačkou by mala byť približne 2,5 až 3 krát väčšia, ako je uhlopriečka televízora.
Zariaďte si štýlovú, ale hlavne funkčnú obývaciu izbu. Len tak sa v nej budete cítiť pohodlne a bezpečne.