Koža vydrží veľa – statočne zvláda nápor umrnčaných výrastkov s čokoládovými rukami, dokonca aj zub času na ňu býva krátky. Žiadne vrásky, žiadne zmeny. Tak čo, poznáte lepšiu partiu pre spoločné bývanie? Ak stále váhate, prezradíme na ňu ešte pár tajomstiev.
Korene pôvodu
Pre účely výroby nábytku sa najčastejšie spracúva hovädzina, väčšinou z európskych býkov. Používa sa aj koža z byvolov a antilop. Kvalitnejšie a drahšie kúsky pochádzajú z Južnej Ameriky, Austrálie alebo Nového Zélandu. Medzi spracovateľmi si najvyšší kredit udržiava Toskánsko, v oblasti dizajnu vedú Škandinávci a Taliani.
Vedeli ste, že koža statného býka dosahuje hrúbku až osem milimetrov? Ak si však myslíte, že na rovnako hrubej koži sedíte, mýlite sa! Takto neopracovaná a hrubá by popraskala raz dva. Predstúpi pre vás, až keď na to bude pripravená. Predtým musí absolvovať mnoho skrášľovacích procedúr. Po základnej očiste, ktorá ju zbaví najhoršej špiny a chlpov, ju čaká najskôr štiepenie na dve vrstvy. Horná vrstva napriek dobrej pevnosti však ešte potrebuje získať pružnosť. Spracovatelia jej väčšinou naordinujú chrómové kúpele, menej časté je namáčanie v prísadách na rastlinnej báze. Spodná vrstva, ktorá vzniká štiepením, je o mnoho jemnejšia a citlivejšia. Hebkou a poddajnou kráskou sa stane vďaka anilínu. Aj napriek vylepšenej vlastnosti sa však spodné vrstvy usní do príliš rušných prevádzok neodporúčajú. Ďalej prídu na rad obrovské bubny, v ktorých sa usne zafarbia na požadovaný odtieň. Asi najpodstatnejším finálnym efektom celého procesu je zredukovanie hrúbky kože na tretinu. Pre nábytkárske účely sa používajú kusy s hrúbkou od 0,9 do 2 mm. Pre zaujímavosť – na výrobu sedacej súpravy štandardných rozmerov sa spotrebujú štyri až šesť kusov zvieracích usní.
Koža ako poťah na sedačku
Často sú práve poťahové materiály sedačiek najdôležitejším kritériom výberu. Dôležitá je ponuka farebnej škály a kvalita spracovania. V prípade koženého poťahu poskytuje najpríjemnejší pocit anilínová koža. Je mäkká, teplá, priedušná a najrýchlejšie sa prispôsobí teplote ľudskej kože. Na rozdiel od semianilínovej kože s obmedzenou priedušnosťou je náročná na údržbu. Pokiaľ však vystavujete sedačku väčšej záťaži a neprekáža vám pocit chladu, zvoľte pigmentovanú kožu.
Na svete neexistujú dva identické kusy kože. Každá useň, teda konkrétne jej horná vrstva, má ako odtlačok prstu svoju charakteristickú pigmentáciu, znamienka, vrásnenie či jazvičky. Tieto rysy však výrobok neznehodnocujú. Vyrábajú sa z nej najhodnotnejšie kúsky, ktoré sú veľmi žiadané hlavne v Škandinávii. Majiteľ sa nehanbí ukázať, že vlastní skutočný prírodou patinovaný originál. Horná vrstva kože síce nikdy nedosiahne hodvábnu mäkkosť spodnej vrstvy, znesie však extrémnu záťaž. Tieto druhy sa môžu, ale nemusia farbiť. Stačí ich napustiť ľahkým samianilínovým pigmentom, ktorý vytvorí na povrchu akýsi film. Ten sa stará o stálu farebnosť a zabráni nečistotám, prenikať do pórovitej štruktúry.
Nenáročná na údržbu
Kožený nábytok má troch úhlavných nepriateľov. Pokiaľ udržíte kontakt tepla s nábytkom v primeraných medziach, je starostlivosť naozaj nenáročná.
Ako poznať kvalitu?
Podľa visačky. Renomovaní výrobcovia na nej uvádzajú krajinu pôvodu svojho produktu, spôsob spracovania aj počet kontrol, ktorými prešla. A v neposlednom rade by o kvalite mala napovedať aj cena. Pri výhodných ponukách na „vady na kráse“ prídete veľmi rýchlo. Pokiaľ od bývania požadujete dlhotrvajúcu kvalitu s nádychom luxusu, koža bude na kandidátke dobrých partií na prednom mieste. Neváhajte a oblečte svoj byt do kože!