Mnohí z nás majú aspoň približnú predstavu vysnívanej kuchyne dlho pred tým, než si ju v živote skutočne vybudujeme a zariadime. A aj keď sa nakoniec snažíme realitu čo najviac priblížiť snom, nemali by sme zabúdať na základné veci, bez ktorých sa v kuchyni nezaobídete. V prvej časti sa presvedčíme, že nie je dobré zabúdať na ostrovček, podceňovať dostatok miesta na uloženie vecí ani ignorovať digestor. Samozrejme pridáme aj ďalšie tipy. Poďme sa na najčastejšie chyby pozrieť zblízka.
Pri plánovaní kuchyne myslite na dostatok úložných priestorov
Extra dlhá pracovná doska alebo ostrovček sú nutnosť
Nie je nič horšie ako málo pracovného priestoru v kuchyni. Určite ste sa niekedy dostali do situácie, kedy ste potrebovali rýchlo nachystať sviatočný obed pre celú rodinu, upiecť tortu na babkine osemdesiate narodeniny alebo sa blysknúť nečakanými miešanými nápojmi, ale nebolo to kde pripraviť. Tomu sa chcete určite všetci vyhnúť a preto nezostáva než využiť každú piaď v kuchyni na pracovný priestor, kde budeme môcť v pokoji nachystať vyhlásené dobroty.
Možností je samozrejme niekoľko, ale podľa nás je ideálny ostrovček a to hneď z niekoľkých dôvodov. Jednak je to miesto, ktoré je oddelené od linky s pracovnou doskou, takže môžete v kuchyni lepšie fungovať vo dvojici s tým, že bude mať každý dosť miesta na varenie aj na všetky prípravné práce. Okrem toho sa dá ostrovček využiť namiesto jedálenského stola, napríklad pri raňajkách alebo keď vás prepadne viac hostí, než ste čakali. Aj keby prišiel na obed miestny futbalový tým, budete ich mať kde usadiť.
Druhý variant je extra dlhá pracovná doska priamo nadväzujúca na linku. Tu je ale nutné počítať s tým, že do malej kuchyne takúto luxusnú vec nedostanete. Pokiaľ ale máte to šťastie, že je vaša kuchyňa priestrannejšia, môžete to skúsiť urobiť takto. Výhodou je jednoliaty pracovný priestor, ktorý nič nerozdeľuje. Akurát počítajte s tým, že pri viacerých ľuďoch môže byť pri jednej pracovnej doske občas tesnejšie aj keď bude napríklad štvormetrová. Nakoniec to ale určite zvládnete a hostia si radi pridajú zo všetkého, čo im ponúknete.
S malou pracovnou plochou si vystačia len sviatoční kuchári
Pozor na dostatok úložného priestoru
Kuchyňa bez dostatku skriniek je nepraktická a na väčšie akcie nepoužiteľná. Ak ste doma vo dvojici alebo dokonca sami a nepotrebujete k životu viac ľudí, postačí vám čokoľvek, čo chcete. Pre všetkých ostatných sú ale kuchynské skrinky v dostatočnom množstve nutné. Pokiaľ máte v miestnosti viac miesta, radšej ho využite na nejakú extra skrinku alebo zásuvku, než aby vám potom úložný priestor chýbal.
Bolo by predsa škoda, keby sa vám slávnostné taniere alebo poháre po babke rozbili o seba len pre to, že ich nemôžete uložiť s väčším komfortom ďalej od seba. Rovnako nepraktické by bolo aj vyťahovanie zasunutých vecí, ktoré by ste bez dostatku miesta museli chcieť nechcieť stohovať na seba alebo za seba v niekoľkých vrstvách. Ako na potvoru by potom v prípade núdze nebola na nájdenie potrebná vareška, naberačka alebo pokrievka a tomu sa určite chcete vyhnúť.
Nám sa osvedčilo kombinovať v kuchyni rôzne druhy úložného priestoru. Skrinky pod pracovnou doskou sú základ, ktorým nič nepokazíte. Rovnako tak sú perfektné aj zásuvky na príbory, varešky alebo pokrievky. Posledným častým variantom sú police alebo rímsy, na ktoré môžete odkladať často používaný riad, ale rovnako tak dobre na odloženie krabice s kukuričnými lupienkami, müsli alebo plechovky s kávou. A keď by vám napriek tomu zostalo ešte stále mnoho miesta, vždy ho môžete využiť na kuchárske knihy, kvet vo váze alebo rodinnú fotografiu.
Bez digestora to nepôjde
Pokiaľ ste si vysnívali kuchyňu bez digestora, budete si musieť predstavu upraviť. Nie je nič otravnejšie ako pretrvávajúce pachy z jedla ešte hodiny po príprave delikates na obed alebo večeru. Večer je to asi ešte horšie, hlavne keď sa vám vôňa dobrôt dostane aj za dvere spálne, kde chcete mať pokoj a minimum rušivých elementov, ktoré by vám nedovoľovali zaspať. Takže na odsávač pachov, pary a vôbec všetkých vedľajších prvkov pri varení rozhodne nezabudnite.
Kľúčová súčasť kuchyne? Rozhodne digestor
Bytoví architekti dokonca kvalitný digestor považujú za jednu z kľúčových súčastí kuchyne. Čím častejšie doma varíte, tým lepší by mal odsávač byť. Pokiaľ si denne chystáte aspoň jedno teplé jedlo, neuspokojte sa s lacným modelom, ktorý prinajlepšom odsaje paru nad hrncami. Ak varíte niekoľkokrát denne, investujte do digestora radšej o niečo viac peňazí. Budete mať pokoj, čisto a pohodu pri varení aj bezprostredne po ňom. Váš domov navyše nestratí osobitú atmosféru kvôli pachom jedla.
Keď už zmieňujeme kvalitu digestora, bez údržby sa to bohužiaľ nezaobíde. Ale nebojte sa, nemusíte čistiť alebo meniť filtre každý týždeň. Stačí raz mesačne mrknúť, či nie je mriežka digestora zospodu mastná aj keď ju po každom varení utierate. To býva signálom, že už filter funguje horšie, takže je načase siahnuť po výmene alebo poriadne vyčistiť ten terajší. Zvyčajne to stačí urobiť niekoľkokrát ročne. Záleží, ako často trávite čas pri sporáku.
Zbavujte sa včas odpadu
Častou chybou číslo štyri je nesprávna práca s odpadmi v kuchyni. Pri varení alebo chystaní desiaty vzniká množstvo odpadkov. Môžu to byť šupky ovocia alebo zeleniny, drobky alebo obaly od balených potravín. To všetko zvyčajne nie je čisté, takže to po pár dňoch v koši začne nevábne zapáchať. Dobrou cestou, ako sa zápachu vyhnúť, sú vstavané koše vo vnútri kuchynských skriniek. Tým odpadky nielenže nebudú zapáchať, ale dokonca ich nebude ani vidieť.
Prinajmenšom dbajte na to, aby všetky koše v kuchyni boli zatváracie. Bez toho sa v tejto miestnosti nezaobídete. Iba ak by ste chceli každý druhý deň chodiť s odpadkami. Našťastie je dnes v ponuke mnoho typov a dizajnových odpadkových košov s viečkami a pedálom alebo čidlom na jednoduché otváranie, aj keď práve máte plné ruky šupiek od cibule a zemiakov. Tak sa mrknite, ktorý variant by vám najlepšie sadol do vašej kuchyne a obstarajte si pomocníka na udržiavanie čistoty.
Mimochodom, nezabúdajte triediť odpad. Netvrdíme, že musíte starostlivo oddeľovať časti odpadov od seba, aby ste nikdy kombinovaný materiál nehádzali do zmesového odpadu. Napriek tomu je fajn dávať na samostatné kôpky aspoň papier, plast, sklo a bio odpad. Pokiaľ chcete urobiť ešte jednu maličkosť, ktorá pomôže planéte, môžete zbierať použitý olej a raz na čas ho vyhodíte v uzatvárateľnom obale do špeciálnej popolnice. Tým nebude znečisťovať zmesový odpad ani skládku.
Nezabudnite triediť papier, sklo a plast
Z prvej časti najčastejších chýb pri zariaďovaní kuchyne je to všetko. Veríme, že ste si prípadne trochu upravili svoju vysnívanú predstavu o kuchyni. A pokiaľ už skvelú kuchyňu máte, napríklad jednou malou zmenou všetko ešte vylepšíte. A keď to budete mať, mrknite sa tiež na naše ďalšie články na blogu. Určite v nich nájdete zaujímavú inšpiráciu nielen do kuchyne.