V prvej časti sme sa zamerali na potrebu dostatku pracovného miesta, povedali si niečo o tom, že bez úložného priestoru to v kuchyni nejde a presvedčili sa, že bez digestora je varenie nepríjemné. Tentokrát vám prezradíme, prečo nešetriť na osvetlení, že sa nevypláca ignorovať rady odborníkov. Viac sa už dočítate v samotnom článku, tak poďme na to.
V dobre organizovanom priestore je varenie radosť
Nešetrite na osvetlení
Dostatok svetla je základ úspechu každej prípravy jedla alebo pitia. Jasné, môžete v improvizovaných podmienkach pri sviečkach pripraviť jednoduchší zákusok alebo desiatu, ale dlhodobá príprava s minimom svetla je náročná na sústredenie, kazí vám zrak a nevedie k vysnívanému výsledku. Riešenie je jednoduché – premyslite si, kde v kuchyni potrebujete svetla viac a kde naopak vystačíte s doplnkovým osvetlením pre vytvorenie príjemnej atmosféry pri preberaní noviniek s kamarátmi.
V kuchyni rozhodne nešetrite na osvetlení
Z nášho pohľadu je kľúčové poriadne svietidlo nad pracovnou doskou linky. Ideálnym variantom, ktorý je dnes bežný a obľúbený, je LED pásik vsadený do vyfrézovanej drážky zospodu skriniek visiacich nad pracovnou doskou. Je to nepretržitý pás diód, ktoré sú usadené na pásiku v hliníkovej lište pod plastovým krytom. Súvislý pásik svietidiel sa postará o dostatočné a rovnomerné osvetlenie pracovného priestoru. Je oveľa účinnejšie, menej energeticky náročné a príjemnejšie na oči než bodové svetlá.
Keď už sme pri bodových svetlách, tie využijeme v kuchyni inde. Pokiaľ máte to šťastie, že v rámci miestnosti ušetríte nejaký priestor na jedálenský stôl, bar alebo iné posedenie, je pre bodové svetlá vhodným cieľom. Tu už totiž nepotrebujete svetlo na každom centimetri štvorcovom. Lepšie je ambientné osvetlenie bodovými svetlami alebo elegantnými lustrami visiacimi na dlhých šnúrach zo stropu. Pre fajnšmekrov je variantom aj osvetlenie so stmievaním, ktoré vám dovolí ubrať na intenzite svetla, keď budete preberať osobné veci alebo napríklad pri romantickej večeri vo dvojici.
Neodmietajte pomoc odborníkov
Kuchyňa je jednou z miestností, kde sa oplatí pozvať si odborníka na inštaláciu aspoň nutných základných vecí. Pokiaľ sami nezvládnete znalosti ohľadom ventilácie, elektriny, vody a plynu, radšej si pozvite profesionálov. Jasné, chce to trochu pokory a včasné zadržanie vlastného ega, ale výsledok stojí za to. Verte tomu, že nie všetko, čo si doma urobíte sami, sa vo výsledku vyplatí a vyjde vás to lacnejšie. Napríklad nesprávne zapojenú indukčnú dosku odpálite raz dva a nikto vám za chybu nič nevráti.
Najdôležitejšími odborníkmi sú ľudia vytvárajúci inžinierske siete. Pokiaľ doma máte plyn, pozvite si na inštaláciu sporáka plynára. Po ňom zavolajte radšej aj inštalatéra, ktorý vám pripojí umývačku, skontroluje zapojenie odpadov z drezu aj prívody vody, kde bude potrebné. Elektrikár vás zase možno zachráni pred zbytočne odpálenou varnou doskou, ale hlavne vám skontroluje alebo zapojí prívod elektriny tak, aby všetko fungovalo na jednotku a bez problémov.
Myslite na to, že aj keď na začiatku budovania kuchyne miniete nejaké peniaze za odborníkov, vo výsledku skôr ušetríte. Keď si všetko vybavíte a zapojíte sami, môže to dopadnúť dobre, ale tiež nemusí. Keď chybu urobíte vy, nedostanete od nikoho ani euro. Keby náhodou chybu urobil odborník, idú náklady za škody na neho. Okrem toho je ďaleko pravdepodobnejšie, že vám odborník všetko zapojí, skontroluje a zariadi tak, ako to predpis nariaďuje. Takže vy už sa potom budete sústrediť len na radosť z hotovej kuchyne.
Nepodceňujte počet zásuviek
V posledných rokoch tu máme skutočný boom malých spotrebičov, ktoré väčšinou používame v kuchyni. Pokiaľ ešte nemáte vlastný prístroj na párky v rožku, zmrzlinovač alebo popkornovač, patríte už najskôr k menšine. Už dávno neplatí, že by ľuďom doma stačil kávovar, toustovač a hriankovač. Vidíte? Práve sme vymenovali šesť malých pomocníkov, ktoré má dnes doma kde to. A ku všetkým potrebujete samozrejme elektrinu, inak neposlúžia. To znamená dostatok zásuviek. Nielen pre ne.
Pamätajte na dostatočný počet elektrických zásuviek
Okrem zmienených malých spotrebičov vám v kuchyni nesmie chýbať mikrovlnná rúra, rúra alebo chladnička. Tie všetky tiež potrebujú elektrický prúd, inak sa minú účinkom. To už sme na deviatich zásuvkách a ešte pripočítajme ďalšie tri – na varnú dosku, umývačku a rýchlovarnú kanvicu. Takto spočítané, podčiarknuté máme dvanásť zásuviek, ktoré by ste potrebovali na spustenie všetkých bežných spotrebičov. Nepočítame ručný šľahač, mlynček, smoothie maker, kuchynský robot ani ďalšie vychytávky.
Áno chápete správne, zásuviek v kuchyni je potrebných najmenej dvanásť. Určite, väčšinou všetky spotrebiče nezapnete naraz, ale pripočítajte si sem tam zásuvku na nabitie telefónu, notebooku alebo tabletu a už ich zase pochybí. Čo je ale najdôležitejšie? Premyslieť všetko pred inštaláciou linky, jedálenského stola a ďalších častí kuchyne. V mieste, kde budete mať rýchlovarnú kanvicu a ďalších malých pomocníkov, urobte aspoň štyri zásuvky. Za plánovanými spotrebičmi nechajte tiež aspoň jednu navyše a jednu extra si zaslúži aj stena za chladničkou. Tým by ste mali mať dostatočnú rezervu pre načakané spotrebiče.
Pozor na dizajn, ktorý sa stáva zastaralým
Vysnívaná kuchyňa môže byť pekná vec, ale dávajte si pozor na to, aby ste sa nenechali príliš uniesť svojou predstavou o dizajne a zariadení celej miestnosti. Ťažko povedať, či v skutočnosti existuje niečo ako nadčasový dizajn, ktorý by vám sadol. Pokiaľ nie, môžete ísť oproti aspoň tomu, že výbavu kuchyne budete môcť ľahko obliecť do nového, aktuálnejšieho kabáta. Platí to pre vymaľovanie stien, tapety aj dekorácie. Nebojte sa, nie je to veľká zmena oproti vášmu vysnívanému variantu kuchyne.
Dajte prednosť decentnému dizajnu
Na steny voľte jednoduchú maľbu alebo tapetu. Oba varianty sa dajú jednoducho upravovať, takže pokiaľ začnete bielou maľbou s jemným krémovým pásom kúsok pod stropom, môžete všetko do budúcnosti premaľovať svetlo šedou alebo zelenou a nič sa nedeje. Tapetu ľahko vymeníte za aktuálnu s modernejším vzorom. Áno dá to trochu práce, ale aj toto zvládnete.
Nepodceňujte ani dizajn kuchynských skriniek. Lesklý biely povrch vám teraz možno pripadá ako dobrá voľba, pretože znamená čistotu, eleganciu a spĺňa módne trendy. V skutočnosti ale lesklý povrch len ťažko upravíte. Preto odporúčame voliť matnú povrchovú úpravu dreva. Ideálne sú celodrevené dvierka zo smreku alebo borovice, ktoré môžete kedykoľvek premaľovať alebo prelakovať. Ľahko tak zmeníte farbu alebo lesk a mat.
A to už je z prehľadu najčastejších chýb pri zariaďovaní kuchyne všetko. Dúfame, že vám naše tipy pomôžu vyhnúť sa niektorým nepríjemnostiam. Určite sa vám podarí kuchyňu vybaviť si podľa svojich predstáv, aj keď občas urobíte malý krok späť, aby ste sa vyhli problémom v budúcnosti. Držíme vám palce, nech sa vám všetko vydarí. A keď budete mať chvíľku, pozrite sa na naše ďalšie články na blogu. Píšeme ich pre vás pravidelne.