Predsiene sú v rebríčku dôležitosti, praktickej funkčnosti a jej estetického vnímania ako vstupnej miestnosti, rovnocennou partnerkou ostatných častí interiéru. Mala by zapôsobiť na prvý pohľad, ďalej poskytnúť miesto na odloženie potrebných vecí, postarať sa o pohodlie pri obúvaní, umožniť vizuálnu kontrolu pred odchodom a zároveň zachovať dostatočný priestor na pobyt a zabezpečiť bezpečnosť pre vaše kroky. Pri tom všetkom musí žiť v harmonickom súlade farieb, materiálov a štýlu s ostatnými miestnosťami v našom obydlí.
Mýtus o podlahách
Aj keď je predsieň spojovateľkou medzi domovom a okolitým svetom za vstupnými dverami, nerobte z nej sterilnú zónu. V dobe vysoko odolných povrchov laminátových a drevených podláh nie je nutným pravidlom keramická alebo gresová dlažba. Samozrejme je vhodné dodať, že každý materiál na podlahu má svoje pozitíva aj negatíva. V prvom rade si musíme ujasniť, aký výsledný efekt chceme docieliť. Chceme prepojiť podlahu v predsieni s otvorenou obývacou izbou bez použitia prechodových líšt? Uprednostňujeme jednotný štýl podlahy v celom interiéri? Počítame s tým, že veľká prázdna plocha predsiene bude lákať deti ku hrám? Vchádzame do predsiene bytu zo spoločného schodiska, kde sme si aspoň čiastočne očistili podrážky alebo s nechceným obsahom podrážok vchádzame priamo z vonku?
Drevené a laminátové podlahy s dezénom už začínajú konkurovať dlažbe o jej jedinečnosť v bezpečnosti proti ukĺznutiu, nevyrovnajú sa jej však tvrdosťou povrchu. Ak sa obávate pri plávajúcich podlahách škvŕn od vody z mokrých topánok, verte, že ak si vyberiete materiál s kvalitnou povrchovou úpravou, nič sa nestane. A predsa ani na dlažbe nenechávame vodu len tak stáť, ale v tomto ohľade je dlažba nezničiteľná.
Stenám stačí farba
Podobne sa zamyslite nad opodstatnenosťou oteruvzdorných a umývateľných náterov, odporúčaných na stenu v predsieni. Objektívne zvážte, o čo viac sú namáhané oproti stenám v kuchyni či detskej izbe. Radšej si dajte viac záležať na farebnom zladení s ostatnými miestnosťami, na namiešaní vhodnej kombinácie odtieňov nábytku ako sú skrinky, botníky a vešiakové steny. Pri väčších halách sa nemusíte báť sýtejších farieb. Pokiaľ je predsieň menšia, vyhrajte sa aspoň s jednou stenou. Dolaďte k nej aj vhodný sedací nábytok, koberec a stojan na dáždniky. Pozor, umelé osvetlenie skresľuje odtiene farieb vyberaných pri dennom svetle, hlavne pri žiarivkách so studeným spektrom. Ani v predsieni nezabudnite na doplnky, ktoré ju zútulnia.
Sedenie bez stolíku
Stolík v predsieni už minimálne celé desaťročie neslúži ako podstavec pre pevnú linku, ale ako odkladacia plocha. V ideálnom prípade bude vyšší a bude obsahovať zásuvky na drobné predmety dennej potreby. Vhodným kandidátom na túto funkciu bude iste vešiaková stena, ktorá okrem odkladacích plôch bude obsahovať tiež tak dôležité zrkadlo. Na sedenie bude stačiť taburet alebo malá stolička. Jej výšku vyberte tak, aby sa z nej pohodlne obúvalo, hlavne seniorom alebo malým deťom.
Čo ďalšie sa nám bude hodiť?
Ako sme sa už zmienili, pre dojem usporiadanej a upratanej predsiene, ktorá nás aj naše návštevy bude vítať je dôležitý dostatok odkladacích priestorov na šaty, topánky a doplnky. Podôb majú mnoho, od vstavaných alebo samostatne stojacich skríň cez vešiakové steny, k prádelníkom alebo úzkym výklopným botníkom nezaberajúcim tak vzácny priestor. Nenahraditeľným pomocníkom býva tiež stojan na dáždniky. Nesmieme zabudnúť na zrkadlo, ktoré nám umožní poslednú kontrolu nášho zovňajška, než vyrazíme do sveta.