Seriál jednoduché upratovanie: ako sa starať o nábytok z masívu?

30 Tipy a triky

Masívny nábytok vnáša do domova štýlový a luxusný element, ktorý nestratí na svojej atraktivite nikdy. Je možné ho inštalovať do moderne, ako aj tradične zariadených domov či bytov. Tento prírodný materiál je živý, preto sa nie je čomu diviť, že reaguje na zmenu vlhkosti či teploty. Aké kroky si vyžaduje údržba nábytku z masívu?

Pri správnej starostlivosti sa vám drevo odvďačí dlhoročnou krásou

Pri správnej starostlivosti sa vám drevo odvďačí dlhoročnou krásou

Ako sa spracúva drevo na výrobu nábytku

Pred tým, než sa masa dreva premení na luxusný kus nábytku, musí materiál prejsť určitými postupmi spracovania. Patrí medzi ne proces sušenia a odparovania, kedy sa obsah vody v dreve zníži na 6-8 %. Voda je teda v nábytku v určitej miere stále prítomná a preto je potrebné mať na pamäti, že tento materiál bude reagovať na zmenu vnútornej klímy.

Optimálne podmienky v miestnosti

Vzhľadom k tomu, že je drevo porézny materiál, bude do seba vo vlhkej miestnosti nasávať vodu a rozširovať sa. V miestnosti s nízkou vlhkosťou sa bude naopak vysušovať a scvrkávať sa. Nábytok z masívu by preto mal byť umiestnený v izbe, v ktorej sa bude teplota pohybovať medzi 12–22 °C a vlhkosť vzduchu bude medzi 30–40 %. Ideálne je teda napríklad do spální.

Nezabudnite, že by masívny nábytok nemal stáť v blízkosti zdroja tepla, pokiaľ teda máte v obývacej izbe krb, umiestnite nábytok radšej ďalej on neho. Zároveň by nemalo byť v bezprostrednej blízkosti ani kúrenie, klimatizácia alebo zvlhčovač vzduchu. Ak máte jedáleň orientovanú na juh a celý deň vám do nej svieti slnko, postavte jedálenský stôl z masívu tak, aby naň slnečné lúče nesvietili. UV žiarenie totiž môže povrch dreva poškodiť a to tak, že vybledne alebo stratí lesk.

Jedálenský stôl chráňte pred priamym slnečným žiarením

Jedálenský stôl chráňte pred priamym slnečným žiarením

Údržba masívneho nábytku závisí od povrchovej úpravy

Nábytok z masívu je v ponuke aj bez povrchovej úpravy, ale tieto kúsky sú určené na to, aby si ich majiteľ prispôsobil svojim predstavám. Očakáva sa teda, že určitú povrchovú úpravu dostanú. Samozrejmosťou je tiež ponuka nábytku, ktorý má povrch ošetrený lakom, voskom alebo olejom. Podľa povrchovej úpravy sa nároky na údržbu líšia. Prípravky musia byť špeciálne určené na údržbu masívu a na konkrétnu povrchovú úpravu.

Drevený nábytok s lakovaným, moreným alebo farebným povrchom

Jeho najväčšou výhodou je, že sa ľahko udržiava. Napríklad údržba podlahy z masívu, ktorá je ošetrená lakom vyžaduje len umytie vlhkou handričkou či špeciálne určeným prípravkom. Prípravky sú najčastejšie v ponuke ako emulzie, pasty alebo rozprašovače.

Nevýhodou lakovaného povrchu je to, že pokiaľ sa poškodí, nestačí len lokálna oprava. V tomto prípade je potrebné napríklad dosku jedálenského stola celú obrúsiť a previesť kompletnú renováciu. Je tiež potrebné počítať s tým, že lakovaný masívny nábytok je chladnejší na dotyk.

Údržba masívu s voskovanou povrchovou úpravou

Voskovaný nábytok ponúka celý rad výhod. Napríklad pri utieraní prachu z políc či regálov si vystačíte len s mydlovou vodou a handričkou. Handrička však musí byť mäkká, len tak sa prach nezanesie do štruktúry dreva. Pamätajte, že masívny nábytok s voskovanou úpravou neznesie horúce predmety ani dlhšie pôsobenie vody, preto táto úprava nie je vhodná napríklad pre kuchynské pracovné dosky, ktorých údržba by bola veľmi komplikovaná.

Aby ste zachovali pôvodný vzhľad dreva, je potrebné ho z času na čas pretrieť bavlnenou handričkou s voskom na nábytok. Jeho vzhľad sa krásne oživí. Vosk stačí naniesť na handričku a rozotrieť po povrchu. Po zaschnutí je vhodné preleštenie bavlnenou alebo flanelovou handričkou.

Masívny nábytok s olejovanou úpravou

Olejovaný nábytok sa rovnako ako ten voskovaný udržiava ľahko. Stačí použiť jemný mydlový roztok a bavlnenú handru. Vyhnite sa ošetrovaniu povrchu pomocou pást či kaší, ktoré ho môžu poškriabať a znehodnotiť. Každé 2 – 3 mesiace je vhodné nábytok ošetriť ľahkým náterom špeciálneho oleja. Olej na nábytok naneste, nechajte mu čas, aby sa doň vsiakol a potom zvyšok zotrite handričkou. Vďaka ošetrovaniu sa nábytok skvele zakonzervuje a zostane prirodzene krásny. Škvrny a škrabance nebudú viditeľné a drevo sa vďaka prenikaniu oleja stane tvrdším.

Čomu sa pri starostlivosti o drevený nábytok vyhnúť?

Drevo je veľmi náchylné na vlhkosť. Preto by sa mala pre pravidelné čistenie používať skôr suchá mäkká handrička. Nikdy pri upratovaní nepoužívajte mokrú handru. Voda z povrchu sa neodparí a môže prenikať do mikroskopických trhlín v povrchovej úprave, predovšetkým v laku. Pomocníkom sa vám môže stať vysávač so špeciálnym kartáčom s mäkkými štetinami. Tak nedôjde k poškrabaniu laku nábytku.

Na pravidelné čistenie je ideálna suchá mäkká handrička

Na pravidelné čistenie je ideálna suchá mäkká handrička (Designed by Freepik)

Na ošetrenie olejovaného povrchu napríklad pri posteliach z masívu, je možné použiť jemne navlhčenú handričku. Olejová vrstva by totiž vode mala odolať a zabrániť jej preniknutiu do štruktúry dreva. Na starostlivosť o masív nikdy nepoužívajte tvrdé kartáče, drôtenky ani iné abrazívne prostriedky. Pokiaľ na drevené plochy odkladáte poháre, vázy či misy, položte pod ne podložky.

Dobrá rada: Objavili ste na nábytku drobné škrabance? Jednoducho ich zamaskujete trením dužiny z vlašského orechu. Pokiaľ sa na povrchu objavia hlbšie škrabance, je možné ich vyplniť voskom určeným na nábytok z dreva.

Prečítajte si tiež

Zdieľajte článok

  • Registrácia

Registrácia nového účtu

Máte už účet? Namiesto toho sa prihláste