Seriál jednoduché upratovanie: čistenie čalúnenej postele

1195 Tipy a triky

Nielen posteľná bielizeň a matrac si zaslúžia pravidelnú starostlivosť a údržbu. Tiež posteľ volá po vašej pozornosti. Najmä čalúnené postele sú na údržbu o niečo náročnejšie než postele z kovu, dreva či lamina. Pokiaľ sa však starostlivosti budete venovať pravidelne a zároveň budete dodržiavať odporúčané postupy čistenia čalúnenej postele, bude vaša posteľ stále vyzerať ako nová.

Pri správnej starostlivosti bude čalúnená posteľ stále ako nová

Pri správnej starostlivosti bude čalúnená posteľ stále ako nová

Každý materiál vyžaduje iný prístup

Pri čistení postele je potrebné brať do úvahy to, z akého materiálu je vyrobená. Odlišné nároky majú postele drevené, laminátové, kovové, ale tiež čalúnené. A práve luxusným čalúneným posteliam sa budeme venovať. Pre čalúnenie sa totiž používajú 3 základné materiály, prípadne ich kombinácie. Jedná sa o čalúnenie:

  • látkou,
  • eko kožou,
  • pravou kožou.

Pomocníci, ktorých sa oplatí mať po ruke

Skôr ako sa vrhneme do popisu konkrétnych postupov, oplatí sa vedieť, že pred samotným čistením je nutné prečítať si návod a pokyny výrobcu ohľadom čistenia. Pri ich nedodržaní by mohlo dôjsť k nenávratnému poškodeniu alebo k neuznaniu dôvodu pre reklamáciu.

  1. Vysávač – väčšiu vrstvu prachu odstráňte vysávačom. Výkon nastavte na minimálny či stredný výkon a použite špeciálny nástavec s mäkkými štetinami pre čistenie čalúnenia.
  2. Biela mäkká handrička – pre čistenie vždy využívajte čistú a bielu handričku, ktorá na povrchu nezanecháva farebné škvrny či fľaky.
  3. Teplá voda – pre čistenie drobných nečistôt používajte teplú, nie horúcu vodu. To však neplatí pri škvrnách od krvi. Tie sa čistia studenou vodou.

Pred začatím čistenia si účinnosť prostriedku vždy vyskúšajte na najmenej viditeľnom mieste postele. Zistíte tak, či nespôsobuje poškodenie materiálu. Ak je všetko v poriadku, môžete ho aplikovať na čistenie celej plochy čalúnenej manželskej postele.

Akým chybám sa rozhodne vyhnite

Starostlivosť a údržba čalúnených postelí nie je zložitá, ale existujú určité spôsoby, ktoré by ju mohli poškodiť. Na čo si dať pozor?

  • Vždy dodržiavajte pokyny výrobcu uvedené v manuáli alebo na štítku.
  • Nikdy čalúnené povrchy nenasycujte vodou. Nadmerná vlhkosť sa zle odparuje a sušenie prídavným zdrojom tepla, napríklad fénom, môže povrch poškodiť.
  • Na čistenie čalúnenia nepoužívajte prostriedky určené pre používanie v kuchyni.
  • Pokiaľ chcete, aby poťah stále vyzeral ako nový, postavte nábytok tak, aby naň nesvietilo priamo slnko. Najmä lúče, ktoré do priestoru vstupujú z juhu majú najviac UV žiarenia.
  • Vysoké čalúnené postele neumiestňujte do blízkosti zdroja tepla, teda k horúcim radiátorom či krbom. Teplo totiž môže poťahovú látku narušiť a spôsobiť jej znehodnotenie. Medzi najviac náchylné patria boxspringové postele čalúnené kožou a eko kožou.

Pri starostlivosti o posteľ dodržiavajte všetky pokyny výrobcu

Pri starostlivosti o posteľ dodržiavajte všetky pokyny výrobcu

Boxspringové postele čalúnené látkou

Na čalúnenie postelí sa používajú textílie prírodné a umelé. Medzi prírodné patrí bavlna, vlna a hodváb. Do umelých spadá polyester, akryl, nylon alebo viskóza. Výhodou prírodných látok je ich štruktúra, ktorá je mäkká a príjemná na dotyk. Na druhej strane majú väčšiu tendenciu pohlcovať prach a viac sa v nich držia baktérie. Na údržbu sú náročnejšie. Umelé látky sa dnes vyrábajú takým spôsobom, vďaka ktorému je ich povrch príjemný na dotyk, navyše rýchlo schnú, zriedkakedy sa žmolkujú a sú odolné voči svetlu.

Starostlivosť o posteľ čalúnenú textíliou

Postele s textilným čalúnením je potrebné pravidelne vysávať, zbavíte sa tak nielen prachu, ale tiež ďalších drobných nečistôt. Vysávač nenastavujte na najvyšší výkon. Mohlo by dôjsť k nevzhľadnému vyťahaniu materiálu.

V prípade, že sa na látke čalúneného čela či rámu objavila škvrna, začnite s jej odstraňovaním čo najskôr. Pokiaľ ju odstránite ešte pred zaschnutím, zvyšuje sa tým šanca, že sa jej úplne zbavíte.

  • Z mokrej škvrny najskôr suchou bielou handričkou či vreckovkou odstráňte všetku vlhkosť.
  • Pri zaschnutých nečistotách použite na odstránenie tupý predmet, napríklad okraj oceľovej lyžičky.
  • Pokiaľ sa vám znečistenie nepodarí odstrániť, vezmite si na pomoc vlažnú vodu s neutrálnym mydlom.
  • Krúživými pohybmi nečistotu stierajte a potom vysušte. Tieto kroky opakujte, dokiaľ škvrna nezmizne.
  • V prípade, že je textilné čalúnenie znečistené, použite na čistenie suchú penu určenú na koberce.

Na čistenie textilu nikdy nepoužívajte ostré a brusné predmety ani prostriedky obsahujúce benzín, trichlóretylén alebo iné rozpúšťadlá. Po čistení nechajte čalúnenie dostatočne preschnúť.

V prípade, že má látka úpravu označenú ako aquaclean, active line alebo easy clean máte vyhrané. Jedná sa totiž o úpravu, vďaka ktorej z látky odstránite škvrny či znečistenie za minimum času. Starostlivosť prispôsobte typu poťahovej látky.

  • Čistenie mokrých škvŕn – tekutinu odsajte papierovou utierkou, na špinavé miesto nalejte malé množstvo vody a zotrite ju krúživými pohybmi pomocou sajúceho uteráka. Vlhké miesto nechajte vyschnúť.
  • Lepkavé škvrny od jogurtu, zmrzliny atď. – nečistotu zoberte lyžičkou a na miesto nalejte čistú alebo mydlovú vodu. Prebytočnú vlhkosť odsajte utierkou a škvrnu nechajte vyschnúť.
  • Atramentové škvrny – miesto ošetrite čistou alebo mydlovou vodou, ktorú odsajete papierovou utierkou. Vodu znovu aplikujte a zotrite sajúcim uterákom, ktorým budete vykonávať krúživé pohyby. Potom nechajte mokré miesto poriadne preschnúť.
  • Suché škvrny od cukru, popola, soli atď. – vždy vysajte vysávačom a nikdy na ne nepoužívajte vodu.

Údržba postele čalúnenej eko kožou

Eko koža je skvelou alternatívou k pravej koži. Posteľ čalúnenú eko kožou sa odporúča pravidelne udržiavať. Vďaka tomu bude stále vyzerať príťažlivo.

Pri čistení na eko kožu zbytočne netlačte ani ju nedrhnite. Rovnako sa nevyplatí na odstraňovanie škvŕn používať ostré predmety, medzi ktoré patria kartáče a brusné papiere. Tie by mohli vzhľad materiálu nenávratne poškodiť a znehodnotiť. Na čistenie nikdy nepoužívajte prípravky s obsahom benzínu a iných rozpúšťadiel, ktoré by mohli viesť k poškodeniu syntetickej kože aj vnútorných vrstiev čalúnenia.

Pri čistení je najlepšie siahnuť po mydlovej vode alebo jemných čistiacich prípravkoch určených na tento materiál. Na utieranie používajte jemnú handričku.

Správna starostlivosť o postele čalúnené pravou kožou

Posteľ čalúnená kožou je moderná a hlavne pôsobí luxusným dojmom. Napriek tomu, že je koža odolným materiálom, ktorý sa pýši úctyhodnou životnosťou, vyžaduje správnu a pravidelnú starostlivosť. Vďaka tomu si uchová svoj vzhľad mnoho rokov.

Pri starostlivosti o kožený nábytok je nevyhnutné používať iba prípravky, ktoré sú na tento materiál priamo určené. Nikdy nepoužívajte chemické prostriedky obsahujúce benzín a terpentýn alebo odstraňovače škvŕn, ktoré môžu kožu nenávratne poškodiť. Ak sa na koži objaví škvrna, snažte sa ju odstrániť čo najskôr po jej vzniku. Na pomoc si vezmite navlhčenú utierku alebo hubku a krúživými pohybmi sa snažte fľak odstrániť. Na materiál však zbytočne netlačte. Najdôležitejšie je z kože odstrániť všetku tekutinu. Pokiaľ by sa do materiálu vsiakla, mohlo by dôjsť k trvalému poškodeniu. Koženú posteľ je potrebné aspoň 2x ročne impregnovať vhodným prípravkom.

Na posteľ čalúnenú kožou používajte špeciálne prípravky

Na posteľ čalúnenú kožou používajte špeciálne prípravky

Verte, že pravidelná starostlivosť a používanie správnych prípravkov a postupov zabezpečia vašej posteli dlhotrvajúci a krásny vzhľad.

Prečítajte si tiež

Zdieľajte článok

  • Registrácia

Registrácia nového účtu

Máte už účet? Namiesto toho sa prihláste