Seriál jednoduché upratovanie: eko koža si najlepšie rozumie s mydlom

1873 Tipy a triky

Eko koža alebo syntetická koža je populárny materiál, ktorý si svoje miesto našiel v rôznych odvetviach priemyslu. Určite ste ju registrovali v módnom odvetví, ale aj v nábytkárstve. Ako by tiež nie? Eko koža je na prvý pohľad nerozoznateľná od pravej kože, navyše je lacnejšia a ľahšie sa udržiava. A práve o údržbe eko kože sa jedná v tomto článku.

Jednou z výhod eko kože je nenáročná údržba

Jednou z výhod eko kože je nenáročná údržba (Designed by Freepik)

Čo je to vlastne eko koža?

Eko je slovo, ktoré označuje šetrnosť k životnému prostrediu. Možno si poviete, že keď je koža „eko“, tak pochádza z ekologických a bio fariem, ktoré sa zameriavajú na chov dobytka. Avšak to je omyl. Eko koža je „látka“, ktorá sa vyrába zo syntetických materiálov. Ide o mladší materiál, ktorý nahradil skôr často používanú koženku. Na rozdiel od koženky je však eko koža priedušnejšia, čo pozitívne vnímajú nielen v odevníctve, ale tiež v čalúnnictve.

Eko kožu tvorí látkový podklad, ktorým je väčšinou bavlnený úplet. Na ten sa následne nanáša vrstva polyuretánu. Na prvý pohľad syntetickú kožu od tej pravej nerozoznáte. Svojimi vlastnosťami sa však od seba výrazne odlišujú.

Vlastnosti eko kože

Eko koža nie je náchylná na styk so soľou, takže nepraská ako jej predchodkyňa koženka. Vzhľadom k tomu, že je vyrobená iba zo syntetických materiálov, je vhodná aj pre alergikov. Spoľahnúť sa môžete na vysokú odolnosť proti oderu, pevnosť a obojstrannú priedušnosť. Priedušnosť je veľkou výhodou, ale musíte pamätať na priepustnosť tohto materiálu. Pri obliatí tekutinou je potrebné zasiahnuť čo najrýchlejšie.

Veľkou výhodou syntetickej kože je farebné prevedenie. Je možné ju vyrobiť v najrôznejších farbách a odtieňoch, čo sa pri prírodnej koži nedá. Eko koža sa v nábytkárstve často kombinuje s látkovým čalúnením alebo drevom. Vďaka tomu sú v ponuke trendy sedačky s eko kožou, ale tiež napríklad jedálenské stoličky s použitím tohto materiálu. Výnimkou nie sú ani postele, ktoré môžu mať eko kožou čalúnený rám alebo napríklad čelo.

Pri správnej starostlivosti bude eko koža vyzerať ako nová mnoho rokov

Ak doma máte pohovku alebo iný nábytok s eko kožou, mali by ste sa oň pravidelne a predovšetkým správne starať. Pamätajte na to, že by sa tento materiál nemali dlhodobo vystavovať UV žiareniu, takže dbajte na to, aby na nábytok priamo nesvietilo slnko.

Pravidelné odmasťovanie

Jedným z najväčších nepriateľov eko kože je mastnota, ktorá sa na nej usadzuje bežným používaním. Preto je potrebné materiál pravidelne odmasťovať. Optimálna frekvencia je jedenkrát za mesiac. Pre odmastenie použite technický benzín. Stačiť bude len malé množstvo. Pri otvorenom okne sa zápach vyvetrá do 5 minút. Benzín sa z povrchu odparí bez toho, aby po sebe zanechal zápach. Odmasťovanie v odporúčanej frekvencii robte na najviac exponovaných miestach, ku ktorým patria :

  • sedáky,
  • opierky za hlavu,
  • podrúčky.

Pri odmasťovaní sa zamerajte na exponované miesta

Pri odmasťovaní sa zamerajte na exponované miesta (Designed by Freepik)

Pravidelná starostlivosť o čalúnenie z eko kože

Pre bežnú údržbu si vystačíte s handričkou navlhčenou v slabom roztoku mydla alebo pracieho prášku s neutrálnym pH.

V prípade, že riešite akútny problém s vyliatou tekutinou alebo škvrnou od jedla, vždy sa snažte zasiahnuť čo najrýchlejšie. Do boja vyrazte s papierovou utierkou, ktorou vysajete rozliatu tekutinu alebo odstránite fľak po jedle. Následne miesto jemne drhnite vlhkou handričkou. Siahnuť môžete aj po špeciálnom čističi na eko kože, ale nezabudnite ho najskôr vyskúšať na malom kúsku nábytku, ktorý nie je vidieť.

Pri odstraňovaní škvŕn v tuhom skupenstve vždy postupujte od okraja smerom ku stredu. Zabránite tak rozšíreniu škvrny. Po mokrom čistení nezabudnite prebytočnú vlhkosť odsať suchou handričkou.

V prípade, že sa jedná o odolné škvrny od atramentu, laku na nechty a podobne, obráťte sa o pomoc radšej na odbornú firmu. Určite sa vyplatí povrch ako kože impregnovať vhodne zvolenou impregnáciou.

S čím si eko koža nerozumie?

Pri čistení nikdy nesiahajte po detergentoch na údržbu pravej kože. Pokiaľ hľadáte prostriedky na čistenie eko kože, vždy musia mať pomenovanie materiálu v názve.

Rovnako sa vyhnite akýmkoľvek chemikáliám. Väčšina bežných čistiacich prostriedkov dokáže umelé látky rozpúšťať, čím by sa znížila životnosť materiálu. Na údržbu nepoužívajte ani vlhčené obrúsky, ktoré sú rovnako napustené chemikáliami. Povrchy z eko kože nikdy nečistite tvrdými kartáčmi, abrazívnymi prostriedkami, bielidlami, parnými čističmi, fénmi alebo rozpúšťadlami.

Pravidelná starostlivosť a údržba dokážu predĺžiť životnosť eko kože. Pokiaľ ku čisteniu škvŕn pristúpite čo najrýchlejšie, je veľká šanca, že úplne zmiznú.

Prečítajte si tiež

Zdieľajte článok

  • Registrácia

Registrácia nového účtu

Máte už účet? Namiesto toho sa prihláste