Utieranie prachu patrí k tomu najotravnejšiemu upratovaniu v domácnosti. Aj keď ste nanajvýš starostlivý, po skončení upratovania už sa prach v byte znovu objavuje na práve zotretých miestach. Viete, preto tomu tak je a že existujú postupy, ktoré sú na upratovanie prachu najlepšie a najefektívnejšie?
Objavte správny postup, jak zatočiť s prachom (Designed by Freepik)
Prach patrí medzi alergény
Prach je neoddeliteľnou súčasťou každého domova. Hromadí sa v kútoch, nájdete ho pod sedačkou, sadá na vypínače aj na lustre. Stačí urobiť prievan a zvírený prach je na svete! A veselo sa usadzuje na ďalších kúskoch nábytku alebo zapadáva do koberca. Prach je potrebné v domácnosti pravidelne odstraňovať, pretože môže spôsobovať dýchacie problémy, ale tiež alergie.
Prach v domácnosti tvorí predovšetkým zmes drobného odpadu, ktorý má najčastejšie biologický pôvod. Jedná sa o:
- roztoče,
- vlasy,
- chlpy,
- šupinky z kože,
- vlákna z textilu,
- omrvinky a ďalšie nečistoty.
Nikto nie je alergický na prach ako taký. Čo teda alergiu spôsobuje? Exkrementy roztočov a ich mŕtve telíčka. Roztočové alergény nájdete predovšetkým v čalúnenom nábytku, posteliach alebo v kobercoch. Vďaka svojej vyššej hmotnosti sa držia skôr pri zemi. Pravidelné utieranie a vysávanie prachu je teda rozhodne na mieste.
Pri upratovaní prachu postupujte zhora nadol
Asi najčastejšou chybou pri utieraní prachu je zlá organizácia práce. Ešte pred začiatkom upratovania sa oplatí z poličiek a vitrín vziať všetky dekorácie, fotografie a knihy. Z drobných predmetov utrite prach najskôr. Pokiaľ je to možné, môžete niektoré predmety umyť pod vodou.
Ďalej sa odporúča prach utierať najskôr z najvyšších miest a postupovať smerom nadol. Väčšina ľudí prach upratuje najskôr z miest, kam bez problémov dosiahne a až potom sa šplhá do výšin. To je však nesprávne. Prach totiž z vyšších miest padá opäť na utreté nižšie miesta. Najskôr teda utrite prach z vysokých šatníkových skríň a lustrov a až potom sa vrhnite na police s nižšie „časti“ domu. Upratovanie podláh a prachu pod sedačkou nechajte až na koniec. Využite pritom pomocnú silu vysávača, nie metly, ktorá by prach znovu rozvírila po miestnosti.
Upratovanie podlahy a prachu pod sedačkou nechajte na koniec
Upratovanie prachu robte pri zatvorených oknách a dverách. Oknami sa totiž prach zvonku ľahko dostane do interiéru a zvírený prach v izbe sa môže otvorenými dverami dostať do ďalších miestností v dome či byte.
Potrebné veci na upratovanie prachu
Častou chybou pri upratovaní býva to, že sa prach utiera úplne mokrou alebo suchou handrou. Úspech pritom tkvie v kompromise. Suchá handra prach neudrží a mokrá vytvorí žmolky, ktoré idú odstrániť ešte horšie ako suchý prach. Na niektoré povrchy, ako je napríklad drevo, pritom mokrá handra nie je vôbec vhodná.
Najlepším pomocníkom je dôkladne vyžmýkaná švédska utierka, navlhčená v emulzii s čistiacim prostriedkom. Siahnuť môžete aj po hubkovej verzii. V prípade upratovania s handričkou z mikrovlákna ju nepoužívajte ako zmuchľanú vreckovku. Handričku zložte pokojne na šestnástinu veľkosti a postupne otvárajte tak, aby ste povrch vždy utierali čistou časťou.
Okrem správnej handričky sa tiež vyplatí vedieť, ako pracovať s čistiacim prostriedkom. Častou chybou je, že sa prostriedok aplikuje priamo na nábytok. Napriek tomu, že tento postup výrobcovia odporúčajú, profesionáli na upratovanie radia, aby ste sa mu vyhli. Sprej totiž bude na nábytku nastriekaný nerovnomerne a navyše sa jeho vrstva na nábytku usadí a ten môže kvôli tomuto opakovanému postupu čistenia stratiť lesk aj farbu. Preto je potrebné čistiaci prostriedok nanášať rovno na handričku.
Na ktoré miesta by ste nemali zabudnúť
Každý vie, že prach sa musí utrieť z veľkých plôch, ako sú police, lustre, horné časti skrine, zo stolov a stolíkov. Často sa však zabúda na:
- vypínače,
- elektrické zásuvky,
- rámy obrazov,
- zárubne dverí a dvere,
- radiátory alebo
- počítače.
Tu sa prach hromadí a veselo si poletuje miestnosťou. S prachom v kúrení vám skvele pomôže vysávač so štrbinovým alebo iným nástavcom vhodným na radiátory.
Prach na izbových rastlinách
Starostlivosť si zaslúžia tiež listy rastlín. V dnešnej dobe patria medzi populárne izbové rastliny nenáročný fikus alebo zamiokulkas, ktoré však majú mnoho listov, na ktoré sa prach usadzuje. Listy rastlín utierajte iba suchou handričkou, pretože voda by spoločne s prachom utvorila hmotu, ktorá by následne upchala prieduchy rastliny. Tým by sa výrazne znížila funkcia izbových kvetov, produkovať kyslík. Okrem suchej handričky je možné kvetiny vysprchovať. Sprcha totiž prach odstráni podobne ako dážď.
Aj rastliny si zaslúžia očistiť od prachu (Designed by Freepik)
Nezabúdajte na bytové textílie
Obrovským lapačom prachu sú záclony, závesy, koberce, ale tiež posteľná bielizeň alebo plyšové hračky. Pokiaľ chcete prašnosť v interiéri zredukovať, zbavte sa ich. Závesy môžete nahradiť žalúziami, ktorých upratovanie je omnoho ľahšie. Stačí si len obstarať kartáč na žalúzie. Ak si život bez záclon a závesov nedokážete predstaviť, tak aspoň dbajte na ich časté vyprašovanie, avšak vonku. Plyšové hračky alebo dekoratívne vankúše pravidelne vysávajte vysávačom.
Posteľnú bielizeň sa odporúča meniť každý týždeň. Aj tak nezabudnite pred praním vonku pretrepať. Starostlivo sa venujte tiež vysávaniu matraca a lôžkoviny nechajte prevetrať na slniečku.
Ako eliminovať výskyt prachu v domácnosti?
Prach nezmizne nikdy, ale existujú spôsoby, ako ho eliminovať. Jedným z nich je obstaranie čističky vzduchu, ktorá si dokáže poradiť aj s prachovým alergénom. V zime je kvôli kúreniu prašnosť vysoká. Teplý prudiaci vzduch totiž prach víri. Preto je vhodné zvýšiť vlhkosť ovzdušia. Opäť sa môžete o pomoc obrátiť na elektroniku a obstarať si zvlhčovač vzduchu, ktorý postráži optimálnu vlhkosť v zime aj v lete. Zvoliť však môžete aj alternatívnu metódu, kedy na kúrenie položíte misku s vodou a necháte vodu odparovať. Dajte si však pozor, aby v izbe nebolo vlhka až príliš. Vysoká koncentrácia vlhkosti totiž vedie k vzniku plesní.
Pokiaľ je to možné, zbavte sa celoplošného koberca. Ten patrí medzi najväčšie lapače prachu, z ktorého sa navyše ťažko odstraňuje. Skúste ho nahradiť napríklad len kobercom kusovým. Ten môžete položiť pozdĺž postele alebo pod konferenčný stôl či jedálenský stôl a všeobecne tak, kde sa nohami dlhšie dotýkate zeme. Rovnako tak by bolo najlepšie z okien sňať závesy a záclony. Nezabudnite sa zamyslieť tiež nad dekoráciami a spomienkovými predmetmi, na ktoré prach rád sadá. Skúste ich schovať napríklad za presklené dvierka vitrín.