Už pri zariaďovaní bytu alebo domu by sa každý mal zamyslieť, kde a ako bude riešiť úložné priestory. Zamysleli ste sa už nad tým, či sú pre vás lepšie vstavané skrine alebo klasické skrine a skrinky samostatne stojace? Dostatočný veľký odkladací priestor, kde má každý predmet svoje miesto, vám výrazne zjednoduší upratovanie a zabezpečí poriadok. Je vhodné si ešte pred konečným výberom skríň premyslieť, čo všetko do nich potrebujete uložiť. Samozrejme myslite na rezervu do budúcnosti.
Čo majú oba typy spoločné?
Pri úvahách nad umiestnením oboch typov skríň vychádzajte z tvaru a veľkosti pôdorysu miestnosti. Vezmite do úvahy rozmiestnenie okien a dverí. O umiestnení skrine do spálne s manželskou posteľou môžete uvažovať len v prípade, že má miestnosť plochu aspoň 12m². Klasické voľne stojace skrine umiestnite pozdĺž kratšej steny miestnosti, vstavané skrine aj do rohu, kde budú mať podstavu tvaru trojuholníka. Výhodné je nimi tiež vytvoriť samostatnú šatňu. V nadväznosti na ďalšie zariadenie bytu myslite aj na to, že pred skriňou bude potrebné miesto asi jeden meter na manipuláciu.
Klasická voľne stojaca skriňa
Jednou z výhod samostatne stojacich skríň je ich nižšia obstarávacia cena. Klasická trojdverová skriňa z lamino-trieskovej dosky s hĺbkou 59 cm a výškou cez dva metre so štandardným vybavením, môže byť rozpočet pod 300 €. So samostatnými skriňami môžete podľa potreby manipulovať, prípadne ich odťahovať. Túto výhodu samozrejme vstavané skrine nemajú.
Môžeme si tiež vybrať z rôznych spôsobov otvárania skríň. Od štandardných dverí na pántoch, ktoré sa otvárajú do miestnosti, cez modely so zhrňujúcimi, či posuvnými dverami. Môžeme si vybrať z nespočetného množstva materiálov a povrchových úprav jednotlivých skríň.
Pri niektorých sektorových skriniach si môžeme vybrať ich vnútorné usporiadanie, avšak zďaleka nám neponúknu takú variabilitu ako skrine vstavané. Samostatné skrine môžu svojimi rozmermi pôsobiť príliš objemným dojmom, v menších priestoroch môžu pôsobiť až rušivo. Ak chcete mať napríklad v spálni alebo detskej izbe nábytok v jednom štýle, zvoľte si zostavu nábytku, ktorej súčasťou sú aj sektorové skrine v rovnakom dizajne. Pre niekoho je výhodou, pre iného nevýhodou je to, že výber sektorových skríň je typizovaný. Pokiaľ potrebujete skriňu s inými rozmermi, za atypické rozmery, pokiaľ sú vôbec v ponuke, si výrobca bude účtovať prirážku.
Vstavané skrine
Hoci vstavané skrine objemovo zaberú väčší priestor než skrine samostatne stojace, paradoxne nepôsobia takým objemným dojmom. Naopak, pri voľbe zrkadlových dverí sa priestor opticky veľmi zväčší. Pretože sa vo väčšine prípadov v miestnostiach usadzujú do rôznych výklenkov stien od podlahy ku stropu, od steny ku stene, poskytnú maximum odkladacieho priestoru. Ich rozmer si určíme sami, pretože sa zmestia takmer všade a často vyriešia aj zariadenie mŕtvych kútov, prípadne zakryjú nerovnosti stien. Môžete ich umiestniť aj do rohu alebo pod šikmý strop v podkroví. Tak vlastne šetria náš priestor. Rozmery vstavaných skríň vychádzajú z konkrétnych podmienok interiéru, vždy sa vyrábajú na mieru ako atypický nábytok. Na komfortné zavesenie kabátov či košieľ je vyžadovaná hĺbka minimálne 60 cm.
Najpraktickejšie a tiež najvyhľadávanejšie je otváranie vstavaných skríň posuvným systémom na vodiacich lištách. Najlepšie využijú priestor a manipulácia je jednoduchá a bezhlučná. O mäkký doraz na konci posuvu sa postará automatická brzda. Výhodou je, že si môžete vybrať z veľkého množstva materiálových aj farebných prevedení dverových výplní. Výberom môžete ovplyvniť, či vaša skriňa bude pôsobiť nenápadne, zrkadliť dianie v miestnosti a jej vybavenie alebo bude dominantným prvkom. Z materiálov je najčastejšie používaná laminátová drevotrieska, pretože ponúka širokú paletu dekorácií a farieb, jej údržba je nenáročná a je cenovo dostupná. Silným pozitívom tohto typu skríň je ich takmer nekonečná variabilita vo vnútornom usporiadaní priestoru. Môžete zvoliť klasické police, tyče pevné alebo výsuvné, koše, zásuvky, stojany na topánky, čistiace prostriedky.