Počas dlhej jesene a zimy podliehajú mnohí ľudia v našich klimatických podmienkach depresiám. Jednou z hlavných príčin je nedostatok prirodzeného svetla. Laici aj odborníci využívajú liečivý účinok umelého svetla a to nielen pri skľúčenosti a smútku. Voľba správneho osvetlenia je dôležitou súčasťou harmonického bývania.
Viac svetla!
Pokiaľ sú vaše miestnosti príliš tmavé, na dostatočný pozitívny vnem a energiu potrebujete dvojnásobné množstvo svetla než vo svetlých miestnostiach. Dajte si pozor aj na kúty miestností. Ani tie by nemali byť príliš tmavé, pretože blokujú prísun pozitívnej energie. Okrem osvetlenia a vhodných zdrojov si môžeme pomáhať aj svetlými farbami. Prejdite sa postupne po všetkých miestnostiach a pozorujte, koľko je v nich svetla. Ako na vás pôsobia? Môžete si pomôcť malým trikom: Na chvíľu vymeňte slabú žiarovku za silnejšiu a účinok porovnajte. Nezabudnite však, že silnú žiarovku môžete trvalo použiť len vo svietidle, ktoré je na taký výkon navrhnuté prípadne zvoľte LED žiarivku.
Vytvorte si scenériu
Vnímajte, či máte v osvetlenej miestnosti príjemný pocit. Každá svetelná scéna na Vás musí pôsobiť priaznivo, dokonca atraktívne. Vyskúšajte aspoň tri varianty osvetlenia a niekoľko stupňov intenzity. Jasnú, vecnú, útulnú, intímnu. Budete potrebovať viac druhov osvetlenia: centrálne a lokálne. Určite nekombinujte rôzne druhy dizajnu, ktoré spolu nemusia ladiť. Najlepší je výber od rovnakého výrobcu, najradšej z jednej kolekcie.
Obývacia izba
V tomto priestore je mimoriadne vhodná vyššie zmienená svetelná scenéria v rôznych stupňoch intenzity. Kombinuje viac zdrojov. Usiluje sa o harmóniu. Napriek tomu, že by táto miestnosť ako centrum rodinného života a zábavy mal byť jasná, vyvarujte sa ostrých stropných svietidiel. Veľmi uvoľňujúci účinok majú svetelné kužele voľne stojacích lámp. Navodzujú príjemnú atmosféru a dobrú náladu. Máte v obývacej izbe kreslo alebo sedaciu súpravu určenú ako miesto na čítanie? Nezabudnite práve k nemu doplniť stojacu lampu. Svetelný kruh by mal mať mäkkú kontúru, inak vznikne kontrast medzi knihou a okolím. Takéto lampy sú vhodné aj pre osvetlenie tmavších častí miestnosti. Pokiaľ budú svietiť nahor, môžu nízku miestnosť opticky zvýšiť a viac ju otvoriť. Podľa Feng Shui (či Feng Šuej) môžu v rohu bohatstva, ktorý sa nachádza v juhovýchodnej časti miestnosti, stimulovať pozitívnu energiu.
Kuchyňa a jedáleň
Aj tieto miestnosti by mali byť vzdušné dobre osvetlené. Priaznivá energia tak vstupuje nielen do priestoru, ale aj do stravy, ktorú pripravujete. Zlepší zdravie, prinesie šťastie a pohodu ako Feng Shui sľubuje. Aj tu je vhodné svetelnú scenériu odstupňovať lokálne. Nad pracovnou doskou, v niektorých výklenkoch či policiach s celkovým homogénnym osvetlením. Dajte si záležať na dobre osvetlenom mieste na varenie. Závesné skrinky je tiež vhodné podsvietiť. V kuchyni uprednostníme svetlé farby, ako je žltá, nabíjajú jedlo príjemnou a povzbudzujúcou energiou. Vhodná je aj biela farba, pretože znamená čistotu a jas. Svetlo by nemalo meniť reálnu farbu pokrmov. Myslite na to predovšetkým pri osvetlení jedálne, hlavne jedálenského stola so stoličkami. Zachovajte osvetlenie v príjemnom tóne a na ostré radšej zabudnite. Voľte osvetlenie bez kontrastov, ide o zachovanie plynulého prúdenia svetelného toku.
Kúpeľňa
Zvoľte jasné svetlo, príjemné farby a pridajte energetické žiariče, napríklad dúhový kryštál alebo špirály DNA. Okrem klasického elektrického osvetlenia sú v týchto miestnostiach opodstatnené aj sviečky. Zapálené vyvážia v kúpeľni živel vody ohňom a navodia relaxačnú náladu. Svetlo pri zrkadle vás nesmie oslepovať alebo vytvárať tieň.
Pracovňa
Aj keď tu je praktická vyššia intenzita osvetlenia než v ostatných miestnostiach, prispôsobte ho svojim pocitom. Ani odborníci neodporúčajú ostré svetlo. V žiadnom prípade vám nesmie svietiť do tváre. Na pracovný stôl si zaobstarajte kvalitnú nastaviteľnú lampu, ktorá by mala byť zhruba 50 cm od dosky stola. Pri plánovaní celkového osvetlenia miestnosti sa predovšetkým snažte zabrániť vzniku tieňov, ktoré by vám prácu znepríjemňovali.
Nielen kvantita
Nielen dostatok svetla, ale aj jeho kvalita ovplyvňuje ľudský organizmus. Okrem schopnosti vidieť, pôsobí aj na jednu z najdôležitejších častí mozgu – hypotalamus, ktorá je zodpovedná okrem iného za riadenie nervovej sústavy, hospodárenie s tekutinami, reguláciu teploty a krvného obehu, či dýchania. Jednoznačne priaznivo pôsobí denné svetlo. Pri nákupe svietidiel voľte tie, ktoré sú takzvane plno-spektrálne, to znamená, že sa na 90% podobajú slnečnému svetlu.