Výdatný spánok prospieva nielen kráse a vitalite, ale aj dôvtipu. Výskumy potvrdili, že podporuje tiež kreativitu a uchováva v pamäti, čo sme si čerstvo zapamätali. Pre regeneráciu organizmu je o mnoho podstatnejšia kvalita spánku než jeho kvantita. Vyberte si preto správny matrac, pretože na akom matraci zaspíte, tak budete spať.
Rozhodli ste sa pre kúpu nového matraca, ale ešte riešite, ktorý je pre vás ten správny? Aké má mať zloženie, tvrdosť, má byť s pružinami, alebo radšej bez nich? Pýtali sme sa odborníkov z oblasti zdravotníctva, výroby aj predajcov matracov. Nechajte si poradiť. Ich odporúčania a skúsenosti možno uľahčia výber matraca.
Ako začať?
Výber nového matracu si naplánujte na dopoludnie. Ráno je telo odpočinuté a pri skúšaní matraca bude reagovať citlivejšie a o mnoho kritickejšie. Ku večeru sa prah citlivosti zníži a teda unavenému telu vyhovuje každý matrac. Určite ich vyskúšajte aj niekoľko, než nájdete ten pravý.
Rady odborníkov
Akú úlohu hrá pri výbere matraca hmotnosť užívateľa?
Hmotnosť zohráva veľmi podstatnú úlohu, je dôležité zvoliť správny matrac zo zdravotného hľadiska a zohľadniť opotrebovanie matraca. Každý matrac má určitú nosnosť, prekročenie nosnosti znižuje životnosť matraca.
Aký typ odporúčate pre optimálnu, nadmernú alebo podpriemernú hmotnosť?
Pre nadmernú hmotnosť odporúčame tvrdší matrac, napríklad so silnejším kokosovým jadrom v kombinácii s komfortnou studenou alebo latexovou vrstvou. Pre podpriemernú hmotnosť je to individuálne, ale odporúčame mäkší matrac, napríklad studenú penu v kombinácii s viskóznou penou alebo matracom s pružinovým jadrom. Pre optimálnu hmotnosť záleží v podstate na preferenciách zákazníka, akú tvrdosť a materiál si zvolí. Na trhu je množstvo matracov s rôznou tvrdosťou a kombináciou materiálov.
Na základe akých kritérií vyberáme typ matraca?
Podľa hmotnosti spiaceho, zdravotného stavu, podľa pocitu pri vyskúšaní matraca a samozrejme tiež podľa finančných možností. Ľudia, ktorí majú zdravotné problémy s chrbticou a kĺbmi, by mali sledovať kvalitu a dať prednosť zónovým matracom, ktoré sú špeciálne ortopedicky formované a kopírujú dokonale tvar tela. Alergici by zase mali dávať pozor na materiálové zloženie a poťah matraca.
Aké materiálové zloženie matracov a poťahu by mali voliť alergici?
Malo by byť z antialergénnych materiálov ako napríklad latex, kokos, studená pena. Poťah by mal byť snímateľný a s možnosťou prania pri 60 °C. Pre alergikov sú ideálne poťahy s povrchovou úpravou aloe vera, pretože pohlcujú alergény.
Čo môže spôsobiť voľba nesprávneho matraca?
Môže zapríčiniť zdravotné problémy, napríklad deformáciu chrbtice. Pri alergikoch vzniká pri nevhodnej voľbe zhoršenie alergie a zdravotného stavu celkovo.
Môžeme všeobecne povedať, či je pre zdravý spánok vhodnejší pružinový matrac alebo matrac bez pružín? Aké sú ich klady a zápory?
Jednoznačne sa nedá povedať, ktorý matrac je pre zdravý spánok najvhodnejší. Pri nepružinových matracoch sa ponúka väčšia variabilita a zákazník si môže vybrať presne to, čo potrebuje. Pri pružinových matracoch nedosiahneme nikdy takú tvrdosť, ako napríklad pri latexovo-kokosových kombináciách. Dôležitú úlohu zohráva aj kombinácia matraca a roštu.
Aký je vzťah medzi matracom a roštom?
Kvalitný a správne zvolený rošt dokáže ovplyvniť životnosť matraca. Ich kombináciou môžeme dosiahnuť požadovaný efekt, či už polohovania alebo celkovej pružnosti.
Ktoré spojenie matraca a roštu je nevhodné?
Pri polohovateľných roštoch neodporúčame pružinové matrace, ktoré majú komfortnú výšku, ani tvrdé a menej ohybné matrace .
Existujú do detských postieľok iné než penové matrace?
Áno, jedná sa o rôzne kombinácie latexu s kokosovou doskou.
Ktorý typ matraca je najpredávanejší?
Najpredávanejší ako kokosová doska s dvomi vrstvami latexu, viac zónové matrace zo studenej peny, matrace z vysoko elastickej peny. Pri pružinových matracoch sú to modely s taštičkovými pružinami, ktoré majú efekt vodnej postele.