Učenie nemusí byť mučenie. Niekomu pomáha pohodlné kreslo, ušiak alebo pohovka, inému vaňa plná horúcej vody. V každom prípade je ale kumšt nájsť si doma miesto, kde sa budete môcť naplno sústrediť len na štúdium bez toho, aby vás čokoľvek vytrhlo. My sme sa na tento problém pozreli a prinášame vám niekoľko overených tipov. Mrknite sa, ktorý by sa vám hodil. Uvidíte, že majú niečo do seba. Na čo sa môžete v článku tešiť? Začneme precíznou organizáciou všetkých materiálov do políc. To ocenia hlavne systematici a puntičkári. Druhou témou bude štýlové trendy prostredie, ktoré vás dostane svojou nedbalou eleganciou a spríjemní čas, kedy sa budete učiť. Ako tretie sa na rad dostanú výklenky a zákutia, ktoré inak ležia ladom. No a keď dočítate až na koniec článku, dozviete sa ešte jeden bonusový tip navyše. Hlavne si nerobte hlavu z toho, že vám učenie práve nejde. Urobte si pohodu, dajte si čokoládu a po dočítaní článku sa skúste na chvíľu zase učiť. Pôjde to lepšie, uvidíte!
Vo vyladenom študijnom kútiku pôjde učenie skoro samo (Designed by Freepik)
Precízna organizácia je skvelý začiatok
Pokiaľ patríte medzi povahy, ktoré vnútorne znepokojuje pokrčený roh koberca alebo inak otočený hrnček v polici, budete častokrát ťažko hľadať vnútorný pokoj a sústredenie na učenie. Našťastie môžete problému neusporiadanosti predísť tým, že si vytvoríte oázu zarovnaného učiva, kníh a ďalších vecí potrebných ku štúdiu. Poriadok a rád vás vo finále upokoja natoľko, že vaša puntičkárske povaha povolí hlave maximálnu koncentráciu na učivo. Nič iné totiž vašu myseľ znepokojovať nebude. Ale aby ste to zvládli uhrať takto hladko, budete potrebovať premyslieť úložný priestor, do ktorého potom uložíte všetko potrebné. Nám sa osvedčili police a šanóny, rovnako ako organizéry na papiere alebo písacie potreby. To je nutné minimum. Zvyšok si doplníte podľa potreby.
Aby ste mohli efektívne využiť všetok priestor v najbližšom okolí, kde sa chcete učiť, začnite stolom. Ideálne bude dostatočne široký, pevný a stabilný kus. Vyberajte stôl, ktorý je široký aspoň meter. Oceníte to nielen kvôli študijným materiálom, učebniciam a notebooku, ktoré potrebujete na pracovnú dosku zmestiť. Niekam si budete potrebovať dať tiež hrnček s čajom alebo kávou, misku s ovocím alebo inú drobnú svačinku, aby vám to lepšie išlo. Podľa našich skúseností sú skvelým doplnkom pri učení orechy všetkého druhu. Ale samozrejme necháme na vás, či si vyberiete ich alebo siahnete po čokoľvek inom. Či už tak alebo onak, priestor sa vám zíde. Pokiaľ sa vám do izby zmestí stôl so šírkou 120 cm alebo dokonca väčší, berte ho všetkými desiatimi.
Dostatočne veľký stôl je základ (Designed by Freepik)
Okrem stola budete potrebovať spomínané police, usporiadače a regály. Práve regál je jedným z najvýhodnejších kusov nábytku, ktoré vám pomôžu skvele veci zorganizovať. Police môžete mať aj po oboch stranách stola a to ako na doske stola, tak aj po ňou. Regál potom zariadi zvyšok. Ponúkne vám niekoľko radov a stĺpcov miesta, kam môžete rozumne naukladať všetky drobnosti aj stredne veľké veci tak, aby ste mali po ruke tie najdôležitejšie, zatiaľ čo tie, ktoré používate len zriedka, dáte niekam ďalej – jedno, či hore alebo dole. Tým budete mať krásne uložené všetky veci a môžete sa bez rozptyľovania vrhnúť do učenia. Uvidíte, že vám to pôjde skvele.
Obklopte sa štýlom, ktorý vás hodí do pokoja
Nie je nič horšie než sterilné a nepriateľské prostredie, ktoré vás demotivuje. Pokiaľ patríte medzi ľudí, ktorí bez pohodlného ušiaku a nôh v teple nemôžu začať študovať, bude sa vám tento tip páčiť. Tajomstvo je v nedbalej elegancii, ktorá v sebe skrýva pohodlie a nadhľad. Žiadne zašnurované a pravidlami zriadené prostredie knižníc, študovní alebo tried nesiaha takémuto domácemu kútu ani po členky. Vyberte si na začiatok dva až tri prvky, ktoré poslúžia ako základ vášho pohodového domáceho kútika. Na tých postavte všetko ostatné. Postarajte sa, aby ste mali v kúte mäkké aj tvrdšie materiály, praktické potreby na učenie aj elegantné dekorácie a výzdobu, ktoré vás potešia.
Dobrou voľbou je tapeta alebo obloženie časti steny. Tým si opticky oddelíte študijný kút od zvyšku miestnosti. Dajte si pozor, aby takáto vizuálna hranica bola dosť široká. Keď si sadnete k učeniu, nemali by ste priamo pred nosom vidieť hranicu kútu, ktorá by vás určite rušila. Lepšie je urobiť kút širší, aby ste mali pokoj. Ak chcete svoje sústredenie zlepšiť, zaveste si napríklad zboku zaťahovací záves, vďaka ktorému budete môcť priestor čiastočne oddeliť. Rovnako dobre zafunguje aj jednoduchá a ľahká deliaca stena alebo paraván. To už sú ale skôr doplnkové alternatívy, bez ktorých sa väčšinou zaobídete.
Okrem nábytku v podobe stola, stoličky alebo kresla a políc budete potrebovať aj nejaké špeciálne kúsky. Tie sa postarajú o to, aby ste mali extra pohodlie a aby ste sa pri učení cítili pokiaľ možno čo najlepšie. Niekomu pomôže deka, do ktorej sa pri sychravom vonkajšom počasí zabalí, iný ocení vankúš pod nohami, aby mal nohy v teple a na mäkkom. Záleží na vás, čo bude tým správnym vylepšením a žolíkom. V každom prípade by ste sa po použití predmetov mali cítiť pohodlne a v bezpečí. Tento pocit si napokon môžete vylepšiť horúcim nápojom alebo kvalitnou čokoládou. Radšej ale vždy siahnite po kvalite, ktorá vás povzbudí. Väčšie množstvo cukru by vás rozhodilo a nenechalo vás sústrediť sa. Rovnako funguje aj kofeín alebo teín.
Premeňte výklenok alebo zákutie na študovňu
Výhodou tejto rady je fakt, že z nevyužiteľného priestoru, ktorý leží ladom, urobíte plnohodnotný kút alebo malú miestnosť, kde budete môcť nerušene študovať. Pravdepodobne vás tu nebude ani nič moc rozptyľovať, pretože priestor zariadite od nuly. Než sa ale pustíte do práce, premyslite si, čo všetko sa do malého priestoru zmestí. Radšej voľte menej základných vecí, aby ste nezaplnili moc miesta. Potom by sa vám v zákutí neučilo dobre, pretože by na vás mohlo pôsobiť stiesnene. Dôležitým základom je okrem nábytku tiež dostatok svetla. Ideálne je svetlo prirodzené. Ale pokiaľ túto možnosť nemáte, vystačíte si aj s umelým.
Ako základ vám bude stačiť akákoľvek pracovná doska. Keď sa do priestoru zmestí stôl, tým lepšie. Ale určite to nie je podmienka. Niekedy stačí medzi steny vzoprieť hlbšiu policu a máte vyriešené. K tomu pridáte pohodlnú stoličku s dostatočne vysokým operadlom, aby pri učení netrpela chrbtica a môžete začať oblažovať mozog novými vedomosťami. Keď ušetríte trochu miesta na odpadkový kôs alebo malú nástenku na stene vedľa vás, tým lepšie. Samozrejme nezabúdajte ani na elektrinu. Ideálne je najmenej jedna zásuvka na dosah. Inak sa maximálna doba učenia skráti na výdrž batérie vášho notebooku. A to by bola škoda, nemyslíte?
Šikovná lampička aj nástenka sa budú hodiť (Designed by Freepik)
Keď sa vám podarí nájsť miesto, kde budete mať na dosah dokonca viac zásuviek, tým lepšie. Pravdepodobne do jednej z nich budete potrebovať zapojiť lampičku. Bez tej sa od jesene do jari zaobídete len ťažko. Pokiaľ nebudete mať dosť miesta na stole alebo na pracovnej doske, môžete využiť alternatívu nástenného osvetlenia alebo stojacej lampy. Oboje funguje skvele a dobre poslúžia. Že má svetlo mieriť z opačnej strany, než je vaša dominantná ruka, to už pripomíname len pre istotu. Určite by ste si pri písaní alebo čítaní neradi tienili.
Vykúzlite si tajnú študovňu so skrýšou
Tento bonusový tip ocenia snílkova a dobrodružné povahy. Len si predstavte, ako uprostred polnočnej búrky sedíte v malinkom kamrlíku pri svite poblikávajúcej žiarovky a študujete ako diví. Niekoho tá predstava vydesí, iného láka ako máločo. Pre druhú skupinu máme dobrú správu. Takúto mikro študovňu si môžete ľahko vykúzliť aj u vás doma. Pravdepodobne už máte všetko, čo k nej potrebujete. Len sa budete musieť na veci pozrieť inými očami. Ako základ vám skvele poslúži hlboká šatníková skriňa. Dokonca v nej môžete nechať niektoré police, aby ste potom mali kam odkladať veci.
Za dvere dovnútra skrine umiestnite malý stolík alebo zvnútra ku stenám upevníte vodorovnú dosku, na ktorej budete môcť mať to najnutnejšie. Pravdepodobne sa budete musieť uspokojiť s útulným, ale veľmi obmedzeným priestorom. Takže počítajte s polmetrom na oboch stranách, keď si pred seba rozložíte počítač. Na druhú stranu sa môžete v skrini zatvoriť, takže vás nebude nič rušiť, či sa už rozhodnete študovať v ktorúkoľvek dennú alebo nočnú dobu. Tým získate dobrú šancu na úspešné štúdium. A až vyleziete von, určite sa radi pochválite ostatným, čo viete nové.
Tým sme sa dostali až na koniec prvého dielu v sérii, kde vám radíme, ako si doma zariadiť študijný kút. Zatiaľ od nás máte štyri varianty, ktoré môžete bez ostychu rovno vyskúšať. Určite si nájdete tú, ktorá vám sadne najlepšie. A až budete mať hotovo, mrknite sa tiež na naše ďalšie články na blogu. Píšeme ich pre vás pravidelne.